Dobre perspektywy dla rynku "Internetu rzeczy"

Światowy rynek "Internetu rzeczy" (IoT), koncepcja podłączenia urządzeń domowych do Internetu, zwiększy się niemal trzykrotnie do 1,7 bln USD do roku 2020, prognozuje firma badawcza International Data Corp.

W 2014 r. ten segment rynku miał szacunkową wartość 655,8 mld USD, i jak ocenia IDC  będzie rósł w tempie  16,9 proc. rocznie.

Urządzenia, połączenia-łączność i usługi IT będą stanowiły większość rynku IoT w roku 2020 – napisał  IDC w najnowszym raporcie. Dodaje, że "…za 5 lat będzie on stanowił ponad dwie trzecie światowego rynku IoT.

Firmy technologiczne, w tym tacy giganci jak Google, Intel, Cisco Systems i Samsung Electronics oraz telekomunikacyjni potentaci m.in.  Vodafone i Verizon pracują nad podłączeniem do Internetu urządzeń i domów w celu generowania z tego tytułu przychodów i zysków w przyszłości. 

W lutym Intel informował, że kupi niemieckiego producenta układów sieciowych Lantiq by poszerzyć swoją gamę  chipów stosowanych w gadżetach podłączonych do Internetu.

W ubiegłym roku Google kupiło Nest Labs, producenta inteligentnych termostatów oraz czujników dymu za 3,2 mld USD zaś Samsung Electronics nabył amerykański start-up SmartThings, którego oprogramowanie pomaga kontrolować wszystko, od zamków do włączników świateł w domach. Akwizycja kosztowała Koreańczyków 200 mln USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Dobre perspektywy dla rynku "Internetu rzeczy"