Dobre relacje kosztują

Giełdowa Spółka Roku: najlepiej z rynkiem komunikują się spółki z WIG20. Wygrał PKN Orlen

Z relacjami inwestorskimi najlepiej radzą sobie najzamożniejsze spółki — wynika z zestawienia przygotowanego przez TNS Pentor na zlecenie „Pulsu Biznesu”. Wśród emitentów spoza ścisłego grona największych spółek najbardziej wyróżnił się Cyfrowy Polsat.

Przewaga rośnie

W tej kategorii wygrał paliwowy potentat PKN Orlen, a prawie dwie trzecie składu czołowej dwudziestki rankingu to spółki należące do indeksu WIG20. Przewaga spółek z WIG20 w rankingu jest więc jeszcze bardziej przygniatająca niż przed rokiem. Wtedy w dwudziestce zmieściło się 10 przedstawicieli indeksu. Oprócz PKN Orlen najwyżej z gigantów uplasowały się Bank Pekao, Bank Handlowy, Globe Trade Centre oraz Telekomunikacja Polska. Dlaczego największe firmy osiągnęły aż tak dużą przewagę? W dużej części to kwestia większych możliwości. Przedsiębiorstwom o najwyższych przychodach łatwiej jest utrzymywać osobne działy odpowiedzialne za relacje inwestorskie. W przypadku mniejszych podmiotów poświęcenie równie dużych pieniędzy na tę dziedzinę nie jest możliwe. Giełdowi potentaci, których akcje należą do najbardziej aktywnych papierów na rynku, świetnie zdają sobie sprawę, jak ważne jest dla nich utrzymanie zaufania inwestorów. Co ciekawe, tradycyjnie najlepiej oceniane są spółki, w których akcjonariatach istotną pozycję mają inwestorzy finansowi. Właśnie one wiedzą najlepiej, że zaufanie inwestorów to niezbędny warunek dla możliwości uzyskania kapitału w przyszłości, a więc i dalszego rozwoju.

Średniacy naciskają

Średnie spółki, którym udało się przebić do elity emitentów z wzorowymi relacjami,zasługują więc na duże brawa. Tuż za PKN Orlen znalazły się Cyfrowy Polsat, GPW, Grupa Kęty oraz LPP. Wszyscy to reprezentanci kojarzonego ze średnimi spółkami indeksu mWIG40. Kęty zanotowały także największy awans w pierwszej piątce rankingu. Z uzyskanego przed rokiem 32. miejsca wskoczyły tuż za podium. Ze spółek, które nie należą do sześćdziesiątki z dwóch głównych indeksów, najwyżej znalazł się Zelmer. Rzeszowska spółka została sklasyfikowana na 20. miejscu. Trudno jednak o jednym z liderów polskiego rynku artykułów AGD mówić jak o małej spółce. Firma należy do indeksu sWIG80, a kapitalizacja zbliża się do 450 mln zł. W zestawieniu Zelmer awansował o 28 pozycji.

Orlen trzyma formę

Także zwycięski PKN Orlen wyraźnie, o 8 pozycji, awansował w porównaniu z zeszłym rokiem. Jednak w jego przypadku wynik z ankiety za 2010 r. można rozpatrywać w kategoriach potknięcia. Jeszcze dwa lata temu potentat paliwowy został jednogłośnie wskazany przez uczestników relacje inwestorskie. Zdystansował wtedy Asseco Poland oraz LPP. Co jednak może zaskakiwać, relacje inwestorskie to jedyna kategoria, w której płocka spółka tak wyraźnie wybija się ponad przeciętność. Jeszcze pod względem kompetencji zarządu zajęła bardzo solidne 42. miejsce, jednak pod względem żadnego innego kryterium nie zdołała zająć pozycji w pierwszej pięćdziesiątce. Nie może więc dziwić odległe, 53. miejsce w ogólnym zestawieniu.

Stabilność w cenie

Za stabilną formę docenić należy także GPW, która w obu odsłonach rankingu, jakie odbyły się od jej debiutu, uplasowała się w pierwszej piątce. Mocno wahają się jednak oceny wystawiane bankom.

Handlowy, który w zeszłym roku spadł z 32. na 61. miejsce, teraz awansował na siódmą. Bardzo poprawiła się natomiast ocena Banku Pekao. W 2009 r. był on na odległym, 88. miejscu, by rok temu znaleźć się na 49. pozycji, a teraz wejść do pierwszej dziesiątki. Uznanie inwestorów zyskuje też Getin Holding. Jeszcze dwa lata temu był w piątej dziesiątce, by teraz zająć 11. miejsce. W tym osiągnięciu bankowi nie zaszkodziła skomplikowana operacja podziału spółki. Dla inwestorów kluczowym pytaniem jest jednak, czy opłaca się inwestować w spółki mające dobry kontakt z rynkiem. Najlepszą odpowiedzią jest roczna stopa zwrotu z papierów najlepszej dziesiątki spółek w kategorii relacje inwestorskie. Wyniosła ona -7,2 proc. W tym czasie WIG spadł o 12,6 proc.

Oni potrafią rozmawiać z rynkiem

Pierwsza nagroda PKN Orlen 85,71

Druga nagroda Cyfrowy Polsat 84,69

Trzecia nagroda GPW 83,67

4. Grupa Kęty 83,52

5. LPP 82,65

5. Pekao 82,65

7. Bank Handlowy 79,59

8. GTC 79,22

9. Telekomunikacja Polska 78,57

10. PKO BP 76,53

11. Getin Holding 76,19

11. Grupa Lotos 76,19

13. LW Bogdanka 75,51

14. Asseco Business Solutions 75,24

15. TVN 74,29

15. PGE 74,29

15. JSW 74,29

15. PZU 74,29

19. PEP 73,81

20. Zelmer 73,63

Źródło: ankieta Pentora dla „PB”

O rankingu „PB”

Relacje inwestorskie to jedna z pięciu kategorii rankingu Giełdowa Spółka Roku, którego wyniki opisaliśmy w specjalnym dodatku z 9 lutego. Oceny za perspektywy rozwoju, kompetencji zarządu, jakości produktów i usług oraz not za sukces w 2011 r. mają wpływ na kolejność w głównym rankingu. Giełdowa Spółka Roku to jedyny, kompleksowy i niezależny ranking na rynku akcji. Ma już 13-letnią historię. Tworzy go TNS Pentor na zamówienie „PB”. Pentor na przełomie grudnia i stycznia przepytał 180 analityków, doradców i maklerów z krajowych instytucji finansowych.

Więcej o rankingu na GSR.PB.PL

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre relacje kosztują