Dobre widoki na horyzoncie

opublikowano: 05-07-2018, 22:00

Dotacje z KE na innowacyjne rozwiązania są coraz lepiej znane polskim firmom. Po 2020 r. będzie ich więcej.

W przyszłej perspektywie następcą programu Horyzont 2020, który finansuje badania i nietuzinkowe pomysły realizowane w Unii Europejskiej, będzie Horyzont Europa. W latach 2021-27 do innowatorów popłynie strumień wsparcia w wysokości ok. 100 mld EUR, czyli o ponad 25 proc. więcej niż w obecnym rozdaniu.

— Będzie to najwyższy do tej pory budżet unijny na innowacje. Jest szansa, że jeszcze wzrośnie. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego wnioskowali o 120 mld EUR. Zapowiadają, że będą walczyli o takie dofinansowanie — podkreśla Alicja Grzegorzek- Carrascosa, założycielka firmy doradczej Zafiro Solutions, która pomaga przedsiębiorcom w zdobywaniu pieniędzy z programu Horyzont 2020.

Zwraca uwagę, że unijne programy ramowe sprawdzały się do tej pory, bo inwestycje w innowacje wpłynęły pozytywnie na europejską gospodarkę i poprawę jakości życia mieszkańcówStarego Kontynentu. Dzięki funduszom unijnym na rynku pojawiło się wiele przełomowych rozwiązań. Wśród nich są m.in. wydajne baterie nowej generacji, autobusy zasilane paliwem wodorowym, mikrosatelity czy szczepionka przeciwko wirusowi Ebola, z której skorzystały już tysiące osób.

— Programy ramowe są coraz lepiej dopasowane do potrzeb przedsiębiorców. Komisja Europejska przyjmuje od nich uwagi i wprowadza zmiany w konkursach. Chce przeznaczać wsparcie na najbardziej obiecujące projekty. Instrument dla MŚP (SME Instrument — ang.), który jest częścią programu Horyzont 2020, finansuje prace badawcze od etapu prototypu do wprowadzenia rozwiązania na rynek. Wielu beneficjentów tego instrumentu osiąga komercyjny sukces — zaznacza Alicja Grzegorzek-Carrascosa.

Warto podkreślić, że Instrument dla MŚP oferuje przedsiębiorcom wsparcie nie tylko finansowe, ale również coachingowe i szkoleniowe. Granty pokrywają też koszty udziału przedstawicieli biznesu w międzynarodowych targach.

Eksperci Komisji Europejskiej oczekują od innowatorów,że planowane przez nich nowatorskie rozwiązania szybko pojawią się na rynku i będą miały pozytywny wpływ na unijną gospodarkę.

Zdaniem Michała Gzyla, dyrektora Zafiro Solutions, program Horyzont 2020 pełni rolę akceleratora i przyspiesza wdrażanie technologii na rynkach zagranicznych. Beneficjentami wsparcia są głównie firmy działające w sektorach medycznym, analityki, energii, cleantech i fintech. Ponad połowa przedsiębiorców może pochwalić się rynkowym sukcesem swoich projektów. Co ciekawe, prym w komercjalizacji innowacyjnych przedsięwzięć wiodą małe firmy i te ze stażem od pięciu do 10 lat.

Rodzimi przedsiębiorcy coraz śmielej stają w szranki o dotacje z Komisji Europejskiej. W tym roku powołała ona Europejską Radę ds. Innowacji, która ma wspierać nowatorskie firmy w realizowaniu ich pomysłów na skalę międzynarodową.

Warto dodać, że SME Instrument najprawdopodobniej będzie kontynuowany w Horyzoncie Europa — w formacie podobnym do obecnego. Na razie jednak szczegóły nie są znane. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu