Dobre wieści ze spółek ożywiły popyt na Wall Street

Paweł Kubisiak
opublikowano: 18-08-2003, 22:02

Poniedziałkowe notowania na Wall Street, przyniosły wzrost indeksu Dow Jones ponad 9400 pkt, po raz pierwszy od 21 czerwca ubiegłego roku. Popyt skupił się na akcjach detalistów dzięki dobrym wieściom ze strony sieci handlowych Wal-Mart i Lowe's. Na rynku technologicznym publikacja w "Barron's" wywołała wysokie wzrosty akcji AMD. Dobrych nastrojów rynku nie zachwiała nawet zeszłotygodniowa, największa w historii awaria energetyczna w USA. Relatywnie niewielkie straty wynikające z "blackoutu" utwierdziły inwestorów w przekonaniu o sile amerykańskiej gospodarki. Na zamknięciu Dow Jones zyskał 0,98 proc., Standard & Poor's 500 zarobił 0,93 proc., a technologiczny Nasdaq wzrósł o 2,21 proc.

Przed rozpoczęciem notowań największy w USA detalista - Wal-Mart podał, że sprzedaż w sierpniu może wzrosnąć o 5, a nie jak wcześniej prognozował o 3 proc. Koncern może wykazać największy wzrost od 14 miesięcy dzięki dużemu popytowi związanemu z powrotem dzieci do szkoły. Akcje spółki zyskały blisko 1,5 proc.

Prawie 7 proc. wzrosła wycena Lowe's - drugiej po Home Depot sieci sklepów ze sprzętem gospodarstwa domowego. Zysk sieci handlowej wzrósł w drugim kwartale z 59 do 75 centów na akcję, znacznie mocniej od prognoz analityków. Spółce pomógł dobry marketing i dynamiczny rozwój sieci sprzedaży. Główny rywal koncernu handlowego - Home Depot zyskał ponad 1 proc.

Wpływowy magazyn "Barron's" wywołał popyt na akcje Advanced Micro Devices. Według gazety, nowy procesor spółki, który trafi na rynek we wrześniu, powinien szybko poprawić wycenę konkurenta Intela o 20 proc. Kurs AMD zyskał prawie 15 proc., ciągnąc w górę cały sektor. Wycena Intela, największego na świecie producenta procesorów wzrosła o ponad 4 proc. Przeszło 6 proc. zyskały akcje Broadcom, Teradyne, LSI Logic i Cypress Semiconductor.

Kolejne sesje upłyną pod znakiem danych makroekonomicznych. Pierwsze ważne dane napłyną już we wtorek przed otwarciem notowań.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre wieści ze spółek ożywiły popyt na Wall Street