Dobry początek lutego

MD
opublikowano: 01-02-2010, 22:26

Dow Jones rósł na zamknięciu sesji o 1,2 proc., Nasdaq o 1,1 proc., a S&P500 o 1,4 proc. To ich największe wzrosty od 4 stycznia, pierwszej w tym roku sesji. Indeksy są jednak wciąż o ponad 5 proc. poniżej tegorocznych szczytów, które zanotowały 19  stycznia.   

Amerykańscy inwestorzy znów kupują akcje. Według powszechnej opinii, przyczyniły się do tego przede wszystkim publikowane w poniedziałek dane makro. Styczniowy indeks aktywności przemysłu przetwórczego wzrósł szósty miesiąc z rzędu. Okazał się wyższy niż oczekiwano i osiągnął największą wartość od ponad pięciu lat. Ta wiadomość pomogła rynkowi surowców, który poprzednie cztery sesje spadał. Rynkowi akcji sprzyjał wzrost niechęci do trzymania obligacji. Ich ceny spadły najmocniej od sześciu tygodni. Powodem było przesłanie przez prezydenta Baracka Obamę projektu budżetu, zakładającego rekordowy, sięgający 1,6 bln USD deficyt. Rentowność benchmarkowych papierów 10-letnich ma wynosić według specjalistów 4,1 proc. na koniec roku. W poniedziałek wynosiła ok. 3,65 proc. Analitycy techniczni uważają, że do zmiany nastawienia części inwestorów mogło przyczynić się zejście podczas ostatnich kilku sesji S&P500 poniżej 80-dniowej średniej ruchomej. Ostatni raz stało się to w marcu ubiegłego roku i okazał się to sygnał kupna.

W poniedziałek wzrosła wartość indeksów wszystkich 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożały akcje spółek materiałowych (3,6 proc.). Wzrosła wartość rynkowa m.in. Alcoa, która była najmocniej drożejącym komponentem średniej Dow Jones. Kurs największego w USA producenta aluminium szedł w górę dzięki wzrostom cen metali i surowców wywołanym raportami o wysokiej aktywności przemysłu w Chinach, Europie i USA, a także słabnącym dolarem. Z tego samego powodu drożała ropa co spowodowało iż drugi pod względem wielkości wzrost zanotowały spółki z segmentu energii (2,9 proc.). Wśród nich znalazł się najbardzej niebieski z blue chipów, Exxon Mobil, który poinformował przed sesją o wyższym niż oczekiwano zysku kwartalnym.   Popytem cieszyły się także akcje spółek technologicznych, których indeks rósł na zamknięciu o 1,5 proc. Drożeli producenci półprzewodników, m.in. Intel i AMD, co wiązano z raportem wskazującym iż ich ubiegłoroczna sprzedaż była wyższa niż oczekiwano. W grupie najchętniej kupowanych w poniedziałek spółek znalazł się także Ford Motors. We wtorek ma on przedstawić wyniki sprzedaży aut w styczniu. Analitycy spodziewają się wzrostu udziału spółki w amerykańskim rynku kosztem Toyoty, stojącej przed koniecznością usunięcia usterek w milionach aut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane