Dobry przykład - kampania sosu

MK
opublikowano: 12-04-2006, 00:00

Jak wygląda przygotowanie do wprowadzenia na rynek nowego produktu?

Kamis-Przyprawy, nasza Gazela Biznesu, wprowadzała niedawno na rynek sos marki Paprini Italiano. W przygotowaniu kampanii reklamowej — layoutów (wyglądu i treści) oraz mediaplanu uczestniczyły agencja reklamowa i dom mediowy. Brief napisał dla nich dział marketingu Kamisa. Zawierał krótki opis płynnych produktów firmy, charakterystykę nowego sosu, grupę docelową, krótki opis najbliższej i dalszej konkurencji, historię działań marketingowych promujących markę, opis planowanej kampanii — jej założenia, cele komunikacji, budżet, harmonogram prac i zadania — oraz wstępne założenia co do doboru mediów (dla domu mediowego) i layoutu (dla agencji).

Co napisać

Jak zdefiniowano grupę docelową? Osoby od 15 do 44 lat (cel główny: 20-35 lat) — mężczyźni i kobiety, mieszkańcy dużych i średnich miast, którzy nie poświęcają dużo czasu na gotowanie, ale cenią dobry smak. Są otwarci na nowości, mają średnie i wysokie dochody. Celem komunikacyjnym kampanii było dotarcie do jak największej liczby konsumentów — promocja nowego smaku Paprini Italiano i przypomnienie pozostałych produktów, jak największy wzrost znajomości smaku Italiano przy dostępnym budżecie oraz przekazanie podstawowych informacji o produktach z linii Paprini. Ze względu na grupę docelową — młodą i aktywną — layout kampanii miał m.in. przyciągać wzrok i wykorzystywać żywe kolory produktu: czerwony, żółty i zielony, a hasło miało zwrócić uwagę na smak sosu, nawiązujący do kuchni włoskiej.

A co w kampanii

Na podstawie briefu agencja reklamowa stworzyła motyw czerwonego wiru i hasło „Mniamma mia! Ale wciąga!”. W layoucie prasowym i w internecie przypomniano dwa poprzednie smaki Paprini — łagodny i pikantny — oraz adres strony internetowej marki. Dom mediowy wybrał media skierowane do aktywnej wielkomiejskiej grupy, m.in. internet i bankomaty. Największą grupą nabywczą w kategorii żywności są kobiety, więc dużą część kampanii przeprowadzono w prasie kobiecej. Paprini reklamowano też w tygodnikach opinii i naukowo-przyrodniczych oraz przez specjalny miniserwis internetowy, gdzie można znaleźć przepisy na dania z wykorzystaniem sosu oraz grę komputerową z nagrodami. Firma twierdzi, że wstępne wyniki sprzedaży są obiecujące, a to znaczy, że produkt dobrze spozycjonowano i kampania osiągnęła cele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dobry przykład - kampania sosu