Dobry sentyment coraz twardszy

Radosław Wierzbicki, NOBLE Markets
opublikowano: 19-01-2012, 16:32

Ze Stanów napłynęły lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy i gorsze od nich dane z rynku nieruchomości. Rynek euro-dolara w czwartek nadal kieruje się na północ. Złoty coraz silniejszy w stosunku do innych walut.

W czwartek inwestorów zaskoczyła lepsza od oczekiwań liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która w tygodniu wyniosła 352 tys. wobec konsensusu na poziomie 385 tys. Nieznacznie zawiodły odczyty danych z rynku nieruchomości, ponieważ zarówno liczba pozwoleń na budowę domów oraz liczba rozpoczętych budowli domów okazały się niższe od oczekiwań i wyniosły odpowiednio 679 tys. i 657 tys. w grudniu.

Podczas dzisiejszej konferencji Mario Draghi po raz kolejny powiedział, że jest zadowolony z wyników pierwszej emisji 3-letnich pożyczek udzielonych bankom komercyjnym. Według prezesa EBC nie ma podstaw, aby sądzić, iż zakupy obligacji w ramach SMP mogą przyczynić się do inflacji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy powinien zostać wzmocniony przez wszystkie największe gospodarki, nie tylko te pochodzące ze Starego Kontynentu. Niestety w wypowiedziach Draghiego zabrakło konkretów. Jednak nawet takie przemówienia pozwalają na uspokojenie inwestorów, w których w I kwartale 2011 roku bardzo łatwo wzbudzić strach i popsuć sentyment.

Rynek eurodolara przebił ważny opór na poziomie 1,2878 USD i skierował się dalej na północ. Do godz. 15.00 utworzył lokalny szczyt na poziomie 1,2926 USD. Gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku nieruchomości skierowały kurs euro-dolara delikatnie na południe. W czwartkowe popołudnie kurs był kwotowany najniżej po 1,2888 USD. Utworzony dzisiaj opór stanowi dolną granicę kanału, w którym kurs eurodolara poruszał się przez kilka dni na przełomie grudnia i stycznia. Jeśli kurs przebije jego górne ograniczenie na poziomie 1,2967 USD, droga do 1,3 USD będzie otwarta.

Produkcja przemysłowa w Polsce zaskoczyła ekonomistów i wyniosła za grudzień 7,7 proc. r/r wobec oczekiwań na poziomie 6,5 proc. r/r. Podobnie inflacja produkcyjna w Polsce za grudzień wyniosła 0,3 proc. m/m. W listopadzie jej odczyt wyniósł 0,9 proc. m/m. Kurs pary euro-złoty utworzył w czwartek minimum na poziomie 4,323 PLN. Okolica  4,322 PLN  będzie trudnym wsparciem, jednak jego ewentualne przebicie poprowadzi kurs do poziomu 4,273 PLN. Rynek dolara do złotego utworzył minimum na poziomie 3,466 PLN. Aktualne jest najbliższe wsparcie na poziomie 3,354 PLN - 3,356 PLN. O godz. 15.00 inwestorzy płacili za euro ok. 4,328 PLN oraz za dolara ok. 3,356 PLN.

W piątek rozpocznie się spotkanie Merkel, Sarkozego oraz Monitego w sprawie kryzysu w strefie euro. Jego przebieg może mieć kluczowe znaczenie dla podtrzymania dobrego sentymentu na rynku euro-dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki, NOBLE Markets

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobry sentyment coraz twardszy