Dobry tydzień dla złotego

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 10-02-2014, 00:00

Ani mniej łagodne stanowisko Mario Draghiego na konferencji prasowej wieńczącej posiedzenie EBC, ani kolejny miesiąc zmiany zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce przybierającej wartości poniżej trendu nie skłaniają nas do porzucenia prognozy zakładającej spadek EUR/USD do 1,31 w perspektywie trzech miesięcy. W sytuacji gdy inflacja pozostawać będzie poniżej prognoz banku, a warunki monetarne nadal będą się zacieśniać, decydenci nie będą mieli wyjścia i w końcu poluzują politykę. Kluczem będzie treść prognoz makroekonomicznych na 2016 r., które zostaną przedstawione na marcowym posiedzeniu.

Natomiast drugi z rzędu raport z rynku pracy, który wykazuje niski przyrost liczby etatów, to podobnie jak w grudniu w dużej mierze efekt surowej zimy. Co więcej, nieprzerwanie osuwa się stopa bezrobocia. Wskaźnik zaledwie na 0,1 punktu procentowego zbliżył się do bariery 6,5 proc., której osiągnięcie zgodnie z początkowym stanowiskiem Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku gwarantować miało nie tylko definitywne zakończenie skupu aktywów, ale też miało być zapowiedzią zbliżania się terminu pierwszych podwyżek stóp procentowych.

W najbliższym tygodniu nie poznamy kluczowych publikacji z amerykańskiej gospodarki, które mogłyby ponownie postawić pod presją waluty aktywa emerging markets. Przez cały tydzień złoty, podobnie jak pozostałe waluty regionu, zyskiwał na wartości, kurs EUR/PLN spadł z 4,26 do 4,17, a USD/PLN zniżkował pod 3,07.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu