Dokąd po kredyt z umową na czas określony

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 05-02-2013, 00:00

BGŻ, Deutsche Bank i Nordea najłagodniej podchodzą do starających się o kredyt hipoteczny, a zatrudnionych na czas określony.

Jak wynika z analiz Domu Kredytowego Notus, umowa o pracę na czas określony nie przekreśla możliwości ubiegania się o kredyt hipoteczny. Banki dostosowują wymagania do sytuacji na rynku pracy i coraz chętniej akceptują również tę formę zarobkowania. Oczywiście, stawiają kredytobiorcom dodatkowe warunki, które mogą być różne zależnie od banku.

Zobacz więcej

Źródło:Dom Kredytowy Notus

Umowa o pracę na czas określony jest akceptowana przez banki pod warunkiem, że nie wygasa w bardzo krótkim czasie — za tydzień czy za miesiąc. Większość instytucji jasno określa,od ilu miesięcy trzeba mieć umowę z danym pracodawcą, aby to źródło dochodów zostało zaakceptowane.

— Czasami bank jest skłonny przyjąć krótszy czas zatrudnienia pod warunkiem, że nie jest to pierwsza praca i kredytobiorca jest w stanie udokumentować wymagany staż pracy — wyjaśnia Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku okresu, przez jaki umowa obowiązuje. Żaden bank nie zaakceptuje umowy, jeśli wygasa ona w najbliższych dniach czy tygodniach. Najczęściej banki oczekują, żeby umowa obowiązywała przez minimum 6 miesięcy od przyznania kredytu, ale nie zawsze.

— O zaakceptowaniu krócej obowiązującej umowy może decydować wiele czynników, zależnych od wykonywanego zawodu, wielkości firmy, oceny perspektyw dla danej branży. Poza tym jeśli to już kolejna umowa na czas określony w tej samej firmie, szansa na przyznanie kredytu jest większa niż w sytuacji, gdy to dopiero pierwsze kroki u danego pracodawcy — dodaje Michał Krajkowski.

W zestawieniu DK Notus zdecydowanie lepiej oceniane są banki, które nie wymagają, aby umowa obowiązywała jeszcze przez wiele miesięcy. Wymagane są albo tylko 3 miesiące obowiązywania umowy, albo sytuacja zawodowa kredytobiorcy oceniana jest indywidualnie. To drugie podejście często pozwala uwzględnić specyfikę zawodu. Jednak spełnienie teoretycznych wymagań każdej z tych instytucji nie gwarantuje jeszcze przyznania kredytu. Każdy bank zastrzega sobie prawo do podjęcia decyzji kredytowej po kompleksowej ocenie sytuacji zawodowej kredytobiorcy.

Metodologia rankingu

Punkty przyznawano za wymagany przez banki okres, od jakiego umowa musi obowiązywać, oraz czas, przez jaki jeszcze obowiązuje. Za każdy z tych elementów bank otrzymywał od 1 do 4 punktów. Najwięcej mógł uzyskać gdy miał najłagodniejsze dla klienta kryteria. Ostateczna ocena punktowa to średnia ważona z dwóch ocenianych elementów, gdzie dla okresu dotychczasowego zatrudniania zastosowano wagę 0,30, a dla czasu obowiązywania umowy do przodu wagę 0,70.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu