Dolar jest skończony…

MD
opublikowano: 19-06-2009, 07:41

…jako globalna waluta rezerw, uważa ekonomista Nouriel Roubini, który stał się sławny dzięki trafnemu przewidzeniu nadejścia kryzysu gospodarczego.

Do zakończenia dominacji dolara jako globalnej waluty rezerw przyczynią się gospodarki wschodzące, powiedział Roubini podczas spotkania w ramach Reuters Investment Outlook Summit, który odbył się w Nowym Jorku.

Gospodarki wschodzące dokonają „fundamentalnej zmiany” w miarę jak ich rola w globalnej gospodarce będzie rosła, uważa Roubini. 

- W miarę upływu czasu gotowość wierzycieli USA do finansowania wydatków Amerykanów będzie spadać, zredukowane zostaną w związku z tym zakupy dolara do rezerw – powiedział amerykański ekonomista. 

Podkreślił, że wierzyciele USA coraz bardziej martwią się możliwą dewaluacją dolara, co zmniejszyłoby znacząco wartość ich majątku.

Roubini uspokaja jednak, że utrata przez dolara statusu globalnej waluty rezerw nie będzie następowała szybko.

- Takie rzeczy nie zdarzają się z dnia na dzień. To powolny proces, trwający dekady – powiedział. – To stulecie będzie wiekiem Azji, czy Chin, ale to okaże się dopiero po pewnym czasie – dodał.

MD, moneynews.com 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane