Dolar mocniejszy do jena i euro

STALEXPORT Spółka Akcyjna
opublikowano: 21-06-2001, 17:18

NOWY JORK (Reuters) - Dolar wzrósł w czwartek do najwyższego od dwóch miesięcy poziomu wobec jena, ponieważ przedstawiciel amerykańskiego rządu powiedział, że USA nie miałyby nic przeciwko temu, gdyby japońskie reformy strukturalne doprowadziły do osłabienia jena.

Euro traciło wobec pozostałych walut. Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Jen spadł wobec dolara po tym jak doradca gospodarczy Białego Domu, Lawrence Lindsdey powiedział w wywiadzie dla jednej z japońskich gazet, że spadek wartości jena byłby do przyjęcia, gdyby wynikał z przeprowadzenia strukturalnych reform.

Jego stanowisko zostało oficjalnie potwierdzone przez Biały Dom.

Za dolara płacono 124,10 jena, czyli o 0,30 procent więcej niż na środowym zamknięciu w Nowym Jorku. Euro spadło do poziomu 105,80 jena z wcześniejszego 106,56 ale było o 0,10 procent mocniejsze niż w środę wieczorem.

Wobec dolara wspólna waluta straciła w ciągu dnia 0,30 procent i kosztowało 85,20 centa.

Euro nie zareagowało na oczekiwaną decyzję ECB, który nie obniżył stóp procentowych. Na konferencji prasowej prezes banku centralnego, Wim Duisneberg powiedział, że nie można dokładnie powiedzieć, kiedy inflacja spadnie poniżej założonego przez ECB poziomu dwóch procent.

Według analityków spowolnienie gospodarcze, coraz silniej odczuwalne w Europie, może osłabić presję inflacyjną i pozwolić ECB na redukcję stóp w lipcu lub po sierpniowej przerwie.

"Naszym zdaniem ECB obniży stopy w trzecim kwartale i niedługo zacznie przygotowywać rynek na tę decyzję" - powiedział Steven Saywell, analityk Citibank.

Pierwsze sygnały o spadku inflacji pojawiły się już w czwartek. Wstępne dane z Włoch pokazują, że inflacja w czerwcu wyniosła 2,9 procent wobec 3,0 procent w maju.

Już po decyzji ECB niemiecki land Hesja podał, że inflacja w czerwcu wyniosła 2,7 procent licząc rok do roku, wobec 3,0 procent w maju.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STALEXPORT Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar mocniejszy do jena i euro