Dolar pognębił złotego

Mariusz Potaczała
08-11-2005, 00:00

Złoty rozpoczął tydzień w okolicach poziomów z piątkowego zamknięcia. Jednak bardzo mocny wzrost kursu dolara na rynkach międzynarodowych i zły odbiór wypowiedzi minister finansów sprawił, że polska waluta zaczęła tracić na wartości. Kurs dolara zwyżkował wyraźnie powyżej bariery 3,40 zł. Notowania euro pokonały psychologiczną barierę 4 zł i zanotowały sesyjne maksimum przy 4,04 zł. Inwestorzy, szczególnie krótkoterminowi, nastawieni na choćby niewielką, lecz szybką stopę zwrotu, rozpoczęlił redukcję zaangażowania w polskie aktywa.

W środę Ministerstwo Finansów zaplanowało aukcję 12-letnich obligacji. Oferta jest niewielka i wyniesie w granicach 0,5-0,8 mld złotych. Po przetargu będziemy mogli zaobserwować, czy w dalszym ciągu rynek długu cieszy się zainteresowaniem. Z drugiej strony spadek wartości naszej waluty w połączeniu ze spadkiem cen papierów dłużnych powoduje, iż polskie aktywa są obecnie bardziej atrakcyjne niż jeszcze kilka tygodni temu. Tempo dalszej przeceny naszych aktywów nie musi być zatem tak gwałtowne i głębokie jak dotychczas.

W czwartek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu mniejszościowego, który utworzyła zwycięska partia PiS. Inwestorzy mogą negatywnie odebrać poparcie dla tego rządu nielicznych ugrupowań mających w swych programach populistyczne prosocjalne postulaty. Trudno teraz ocenić, na ile rynek w tej chwili wycenia ryzyko polityczne oraz w jakim stopniu na osłabienie złotego ma wpływ wyłącznie zyskujący na świecie dolar. Wydaje się że te dwa czynniki w największym stopniu odpowiadają za przedłużającą się korektę notowań naszej waluty.

MARIUSZ POTACZAŁA, DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar pognębił złotego