Dolar pokazał siłę

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 28-11-2012, 00:00

Mimo wypracowania przez ministrów finansów strefy euro i przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego długo oczekiwanego kompromisu w sprawie greckiego zadłużenia na rynku walutowym nie dało się zaobserwować poprawy nastrojów.

Co prawda wobec dolara na wartości zyskała większość walut krajów zaliczanych do rynków wschodzących, jednak nie można powiedzieć, żeby było to wyraźne umocnienie. Najwięcej (0,5 proc.) zyskała indyjska rupia. Kurs EUR/ USD w nocy z poniedziałku na wtorek odnotował maksimum na ważnym z punktu widzenia analizy technicznej poziomie 1,30, po czym rozpoczął marsz na południe. Wczorajsze minimum to 1,2920. Amerykańska waluta umocniła się również do pozostałych walut G10. Najsilniejsza deprecjacja dotknęła szwedzką koronę (ponad 1 proc.).

Katalizatorem wzrostu wartości dolara stały się dodatkowo dane makro z USA. W październiku zamówienia na dobra trwałego użytku wbrew rynkowym prognozom nie odnotowały ujemnej dynamiki. Natomiast indeks Conference Board obrazujący nastroje wśród amerykańskich gospodarstw domowych przewyższył rynkowy konsensus i wzrósł do najwyższego poziomu od prawie pięciu lat. Mimo spadków kursu EUR/ USD notowania polskiej waluty względem euro pozostawały stabilne. W trakcie dnia kursy EUR/PLN odnotował minimum na najniższym poziomie od ponad miesiąca (4,09 zł). Natomiast kurs USD/PLN tradycyjnie wykazał silną ujemną korelację z kursem EUR/USD. Złoty osłabił się wobec dolara do poziomu 3,17.

Szymon Zajkowski

DM TMS Brokers

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy