Dolar w górę

  • Mariusz Potaczała
07-05-2012, 00:00

WALUTY

Ubiegły tydzień należał do dolara. Kurs EUR/USD z poziomów blisko 1,33 na początku tygodnia obniżył się do 1,31 pod jego koniec. Aprecjacji „zielonego” sprzyjały publikacje lepszych danych makroekonomicznych zza oceanu niż z Eurolandu. Wyraźny kontrast dało się zwłaszcza zauważyć we wskaźnikach aktywności przemysłowej i usługowej oraz w perspektywach rynku pracy. Awersja do ryzyka wobec europejskich aktywów była również wynikiem weekendowych wyborów we Francji oraz w Grecji.

Piątkowe dane z rynku pracy w USA inwestorzy odebrali jako argument przeciwko kolejnej turze luzowania ilościowego. Słabszy odczyt za kwiecień został bowiem zrównoważony wysoką rewizją danych za luty i marzec. Jasny obraz sytuacji na amerykańskim rynku pracy dał również spadek wskaźnika bezrobocia o 0,1 pkt proc. W tej sytuacji w najbliższych dniach widzimy większy potencjał po stronie dolara. Wygrana Francois Holland’a w wyborach we Francji oraz nieosiągnięcie większości przez koalicję ND-PASOK w Grecji przyczynią się do spadków kursu EUR/USD.

Na krajowym rynku ostatni tydzień charakteryzował się niską aktywnością inwestorów. Notowania złotego odzwierciedlały zmiany na głównych rynkach bazowych. Tym samym wraz ze wzrostem awersji do ryzyka złoty słabł zarówno do euro, jak i dolara. W najbliższym tygodniu prognozujemy dalsze osłabienie złotego, zakładając również, że RPP nie zmieni stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała Dom Maklerski TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar w górę