Dolar w odwrocie

Daniel Kostecki, XTB
09-04-2014, 00:00

Komentarz walutowy

Indeks dolara stracił wczoraj ponad 0,5 proc. i znalazł się najniżej od 19 marca. Jedne z większych ruchów obserwowaliśmy na parach USD/JPY i GBP/USD. Pierwsza z nich cofnęła się z poziomu 103 jenów za dolara do poziomu 102. Oprócz ogólnej słabości dolara na ten ruch przyczyniły się działania Banku Japonii, a w zasadzie ich brak.

Po posiedzeniu BoJ dowiedzieliśmy się, że parametry polityki monetarnej nie zmienią się, ale także, że w najbliższej przyszłości nie pojawi się nowy program stymulujący gospodarkę. To rozczarowało inwestorów grających na słabość jena i zaczęli oni gwałtownie zamykać pozycje, umacniając japońską walutę.

Tym samym tak szybki powrót pod poziom 102,80 może powodować zmianę sentymentu ze wzrostowego na spadkowy. Tymczasem siła funta wynikała przede wszystkim z publikacji dobrych danych dotyczących produkcji przemysłowej. W skali rocznej wzrosła ona w lutym aż o 2,7 proc. przy konsensusie na poziomie 2,2 proc. Natomiast w skali miesięcznej wzrost wyniósł 1,0 proc. przy oczekiwaniachrównych 0,3 proc. Był to największy wzrost produkcji miesiąc do miesiąca od listopada 2013 r. W rezultacie kurs GBP/USD pokonał z impetem szczyt z końca marca przy 1,6680 i dotarł aż do 1,6750.

Walutom takim jak euro oraz funt pomagały także nowe prognozy sporządzone przez MFW. Fundusz podniósł prognozę wzrostu PKB strefy euro z 1,0 do 1,2 proc. na koniec 2014 r. Brytyjska gospodarka ma się natomiast rozwijać w tempie 2,9 proc. wobec wcześniejszych założeń na poziomie 2,5 proc. Para EUR/USD dotarła dzięki temu do okrągłego poziomu 1,3800, a inwestorzy już spoglądają na dzisiejszy kalendarz w oczekiwaniu na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Niewykluczone, że dzisiejsze umocnienie euro było jedynie „technicznym” ruchem dla lepszego pozycjonowania przed publikacją. Zakładamy więc, że obecny wzrost kursu jest częścią korekty po ostatnich spadkach, i rynek jeszcze powróci do wcześniejszego trendu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Kostecki, XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar w odwrocie