Dolar wraca do gry

Mateusz Adamkiewicz, XTB Dom Maklerski
opublikowano: 04-07-2014, 00:00

FOREX: Ostatnie tygodnie nie były udane dla amerykańskiej waluty.

Inwestorzy wyraźnie pozostawali pod wrażeniem pierwszych trzech miesięcy tego roku w gospodarce amerykańskiej. Z jednej strony słusznie, ponieważ trzeba było obniżyć prognozy wzrostu gospodarczego na cały rok, z drugiej strony — większość obserwatorów rynku podkreślała, że przyczyną tak słabej kondycji USA były czynniki jednorazowe.

Połowa roku, który miał należeć do dolara, już za nami. Dolar tracił tymczasem nie tylko do euro, ale także funta, franka czy swoich nowozelandzkich, australijskichi kanadyjskich odpowiedników. Czwartkowe dane z rynku pracy USA mogą w tej kwestii wiele zmienić. W ubiegłym miesiącu amerykańska gospodarka stworzyła 288 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym — znacząco powyżej wielomiesięcznej średniej, która niezmiennie znajduje się na bardzo dobrym poziomie powyżej 200 tys. Dodatkowo skokowo spadła stopa bezrobocia — do 6,1 proc. — najniższego poziomu od sierpnia 2008 r., zanim upadł Lehman Brothers. Indeksy PMI cały czas znajdują się na poziomach oznaczających wzrost gospodarczy, a odbicie powoli widoczne jest także na rynku nieruchomości. Fed będzie miał wszystkie

potrzebne argumenty za jak najszybszą podwyżką stóp procentowych.

Na razie bezpieczna prognoza dla pierwszej podwyżki to pierwszy kwartał 2015 r., ale przy takich danych płynących z amerykańskiej gospodarki nie można wykluczyć ostatniego kwartału tego roku. Gdyby oczekiwania rynkowe zmieniły się właśnie w tym kierunku, to dolar może szybko odrabiać straty względem głównych walut i nadrobić czas stracony w pierwszej połowie tego roku. Ryzyko dalszych strat dolara jest bardzo ograniczone, potencjał wzrostowy natomiast bardzo duży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Adamkiewicz, XTB Dom Maklerski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy