Dom Development czeka na koniec roku

opublikowano: 26-04-2017, 22:00

Słabe wyniki pierwszego kwartału nie psuja humoru szefom jednego z największych deweloperów mieszkaniowych. Taka jego specyfika.

Rynek mieszkaniowy bije kolejne rekordy, a jedna z trzech firm sprzedających najwięcej mieszkań zaczyna kuleć? W pierwszym kwartale 2017 r. Dom Development osiągnął 113 mln zł przychodów. To 19 proc. mniej niż rok wcześniej. Do tego ponad 5 mln zł zysku z początku 2016 r. zamieniło się w milion złotych straty. Spółka przekazała klientom klucze do 230 mieszkań,czyli 26 mniej niż rok temu i mniej niż jednej dziesiątej z 2650, które chce przekazać w całym 2017 r.

BEZ ROZCZAROWAŃ: Bez rozczarowań: Due dilligence w spółce Euro Styl przebiega pozytywnie. Po ewentualnym nabyciu segmentu mieszkaniowego Euro Stylu zamierzamy podtrzymać obecną politykę dywidendową – zaznacza Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.
Zobacz więcej

BEZ ROZCZAROWAŃ: Bez rozczarowań: Due dilligence w spółce Euro Styl przebiega pozytywnie. Po ewentualnym nabyciu segmentu mieszkaniowego Euro Stylu zamierzamy podtrzymać obecną politykę dywidendową – zaznacza Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

— Około połowy przekazań nastąpi w czwartym kwartale. Gros zysku także będzie zaksięgowane w czwartym kwartale. Spodziewamy się, że wtedy zaksięgujemy około 75 proc. rocznego zysku, a wynik finansowy będzie bardzo dobry — mówi Janusz Zalewski, wiceprezes firmy Dom Development. Spółka nie publikuje prognoz, ale w 2016 r. osiągnęła 126 mln zł zysku. Janusz Zalewski podkreśla, że koncentracja wyniku w końcu roku to pochodna cyklów budowlanych rozpoczętych inwestycji.

Uczciwe raportowanie

Deweloperzy księgują pieniądze ze sprzedaży mieszkań gdy klienci odbierają klucze. W praktyce, 1,5-2 lat po podpisaniu umowy sprzedaży. I tu pojawia się pewna rozbieżność działalności firmy Dom Development z biznesem konkurentów. Spółka księguje duży odsetek mieszkań w czwartym kwartale, podczas gdy sprzedaje je równomiernie przez cały rok. Inni duzi deweloperzy robią podobnie, ale nie kumulują wyniku w samej końcówce roku. Specyfika spółki Dom Development polega jednak na tym, że nieco uczciwiej informuje o sprzedaży.

— W przeciwieństwie do innych deweloperów, spółka wykazuje nie tyle umowy rezerwacyjne, co finalne, na projektach których realizacja ruszyła — podkreśla Marek Szymański, analityk Vestor DM. Marek Szymański zaznacza, że Dom Development zaczyna inwestycje na początku roku, tak by zakończyć je w 3-4 kwartale roku następnego, prowadząc budowę tylko przez jedną zimę. Innym deweloperom zdarza się budować przez dwie zimy. Biorąc pod uwagę sposób raportowania sprzedaży i specyfikę cyklu budowlanego sytuację Dom Development uważa, za „absolutnie bezpieczną”.

— Patrząc na to, kto dla nich buduje, ryzyka opóźnień też nie ma — dodaje Marek Szymański.

Euro Styl to nie problem

Nie tylko przychody i zyski mają się skumulować w kolejnych miesiącach. W 2017 r. spółka planuje wydać na grunty 300 mln zł. Od początku roku wydała jednak tylko 10 mln zł, mimo, że w kasie ma 410 mln zł.

— Nasz potencjał to bardzo wysokie zapasy gotówki, które pozwalają nie kłopotać się o to jak znaleźć pieniądze na zakup spółki Euro Styl. Jeśli do transakcji dojdzie — zaznacza Jarosław Szanajca, prezes spółki Dom Development.

Wyłączność na negocjacje w sprawie przejęcia trójmiejskiego Euro Stylu Dom Development uzyskał na początku stycznia 2017 r. Obecnie jest w trakcie due dilligence i oczekuje zakończenia negocjacji do końca czerwca. W tle jest jeszcze wypłata 125 mln zł dywidendy. Zakupy gruntów i dywidenda mieszczą się z grubsza w zasobach gotówkowych spółki. Ma ona jednak i ponad 235 mln zł linii kredytowych. — Silny bilans pozwala nam na elastyczność w finansowaniu potencjalnego zakupu Euro Stylu — zaznacza Jarosław Szanajca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dom Development czeka na koniec roku