Dom Development zauważa ożywienie

KSA
opublikowano: 13-05-2009, 00:00

Deweloper pokazał dobre wyniki za I kwartał, ale przy obecnej sprzedaży nie będzie w stanie ich powtórzyć.

Deweloper pokazał dobre wyniki za I kwartał, ale przy obecnej sprzedaży nie będzie w stanie ich powtórzyć.

Warszawski deweloper pochwalił się niezłymi, jak na sytuację rynkową, wynikami za I kwartał. Od tego roku prezentuje dane finansowe zgodnie z MSR18, czyli rozpoznaje przychody i koszty ze sprzedaży mieszkań po przekazaniu ich klientom. Pokazał 190,6 mln zł przychodów, co oznacza spadek o 28,5 proc. w porównaniu z I kwartałem 2008 r. Zysk operacyjny zmniejszył się o 35 proc., do 51,7 mln zł. Na czysto Dom Development zarobił 41,6 mln zł, czyli o 40 proc. mniej niż rok wcześniej.

— Trudno komentować wyniki przy zmianie zasad rachunkowości. Generalnie widać spadek przychodów oraz zysków, jednak w obecnej sytuacji na rynku nikt nie oczekiwał wzrostów. Niższa rentowność również nie jest zaskoczeniem. Zaprezentowane dane są lepsze od konsensusu rynkowego. Analitycy oczekiwali średnio 37 mln zł zysku netto przy 175 mln zł przychodów — zauważył w komentarzu giełdowym Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

Zarząd Dom Development przyznaje, że po bardzo słabej końcówce ubiegłego roku od lutego zauważa na rynku pewne ożywienie.

— Baza nadal jest jednak bardzo niska. Bez wznowienia akcji kredytowej przez banki koniunktura nie powróci — mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

W I kwartale spółka sprzedała (netto, uwzględniając rezygnacje, których było 20) 106 mieszkań wobec 328 od stycznia do marca 2008 r. Przyznaje, że przy tym poziomie sprzedaży wyniki finansowe z początku roku nie będą do powtórzenia w kolejnych kwartałach.

— W I kwartale mieliśmy stosunkowo duży udział droższych mieszkań w ogólnej liczbie przekazanych klientom. W kolejnych kwartałach więcej będzie tańszych, więc poprawienie wyniku z początku roku nie będzie możliwe — przyznaje Janusz Zalewski, dyrektor finansowy Dom Development.

Spółka nie rozpoczęła i nie zamierza rozpocząć na razie nowych budów. Do końca roku chce przekazać 1315 mieszkań. Około 50 proc. oferty Dom Development kwalifikuje się do programu "Rodzina na swoim".

Na koniec marca Dom Development miał 197 mln zł gotówki. Do spłacenia ma w tym roku jeszcze 40 mln zł kredytów. Wciąż będzie trzymać w ryzach koszty stałe — w I kwartale ograniczył zatrudnienie o kolejne 14 proc. i skrócił tydzień pracy do 36 godzin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu