Dom rośnie, kurs spada

KL
13-08-2007, 00:00

Akcje Dom Development mocno staniały mimo dobrych wieści ze spółki. Ale mogło być gorzej, bo konkurencja straciła bardziej.

Akcje Dom Development mocno staniały mimo dobrych wieści ze spółki. Ale mogło być gorzej, bo konkurencja straciła bardziej.

Dobre wyniki finansowe nie uchroniły akcji Dom Development (DD) od mocnej przeceny. Ale dzięki nim spółka i tak staniała mniej niż walory innych deweloperów. Branżowy wskaźnik WIG-Deweloperzy spadł w piątek o 5,39 proc., a akcje Dom Development o 2,38 proc., do 152 zł.

Kacper Żak, analityk DI BRE Banku uważa, że piątkowy spadek kursu DD związany jest tylko z obecną koniunkturą na giełdzie.

— Można stwierdzić, że w takich warunkach jak w piątek rynek zareagował na wyniki tej spółki z zadowoleniem — mówi Kacper Żak.

Jego zdaniem, w dłuższym terminie akcje tego dewelopera przyniosą zysk.

— Nie jest to spółka, którą można oceniać tylko po jednym kwartale — twierdzi analityk.

Skonsolidowany zysk netto DD wyniósł w II kwartale 54,73 mln zł, wobec 42,67 mln zł rok wcześniej. W całym pierwszym półroczu zysk netto spółki sięgnął 92,1 mln zł, co oznacza wzrost o 59,1 proc. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Dom Development w tym samym czasie to blisko 402 mln zł (wzrost o 15 proc.).

— Bardzo dobra jest zwłaszcza marża Dom Development, która wyniosła aż 38 proc. Sama spółka przyznaje, że nie da się jej długo utrzymać — dodaje Kacper Żak.

Władze spółki zapewniają, że mimo zapowiadanego spadku marż jej zyski w przyszłych latach będą rosły — przede wszystkim dzięki większemu wolumenowi sprzedawanych mieszkań.

Wolniejsze, niż zapowiadano, jest tylko tempo zakupów gruntów pod następne projekty.

— Może to zresztą wyjść na dobre spółce, bo wraz ze spowolnieniem wzrostu cen mieszkań można spodziewać się podobnej tendencji na rynku gruntów. Na razie Dom Development i tak ma już spory bank gruntów — wyjaśnia analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Dom rośnie, kurs spada