Dopływ prądu gwarantowany

Anna Gołasa
opublikowano: 02-11-2011, 00:00

Dzięki odpowiednio dobranym urządzeniom zasilającym przerwa w dostawie energii elektrycznej nie narazi firmy na straty.

Oferta dostawców sprzętu zasilającego systematycznie się poszerza. Do najbardziej popularnych należą energooszczędne urządzenia UPS z akumulatorami o wysokiej mocy, a także wyciszone, przenośne agregaty prądotwórcze, wyposażone w system samokontroli i stabilizacji napięcia AVR.

Sytuacja kryzysowa

— Przyczyną braku prądu są częste spadki napięcia, wywołane przyłączeniem urządzeń o zbyt dużej mocy, zużycie przestarzałej sieci elektroenergetycznej, ekstremalne warunki atmosferyczne, a także ludzkie błędy, na przykład złe okablowanie — wyjaśnia Leszek Wodziński, prezes firmy Elem. By uniknąć takich sytuacji, można zaopatrzyć serwerownie w sprzęt zasilania awaryjnego, w np. agregat prądotwórczy. — Agregat kontroluje dostawę energii i w razie jej braku natychmiast kontynuuje zasilanie przyłączonych do niego urządzeń — mówi Leszek Wodziński. W serwerowniach sprawdzają się także urządzenia UPS wyposażone w akumulator. W razie przerwy lub zakłóceń dostawy prądu urządzenie natychmiast przełącza się na pracę z akumulatora.

Oszczędne i wyciszone

— Notujemy duże zainteresowanie klientów energooszczędnymiurządzeniami UPS z serii Liebert NX, Liebert APM o konstrukcji modułowej oraz Chloride 80-NET o mocach jednostek od 200 do 500 kW — twierdzi Dariusz Kucharski, dyrektor działu AC Power w firmie Emerson Network Power. Dodaje, że na rynku pojawiły się systemy UPS o mocy od 200 kW do 1200 kW i sprawności przetwarzania energii dochodzącej do 99 proc.

Według Krystyny Zaleskiej, dyrektor ds. marketingu i PR w firmie Pezal, w serwerowniach najlepiej sprawdzają się agregaty inwerterowe, przenośne, wyciszone, wyposażone w system samokontroli i stabilizacji napięcia AVR.

— Można również skorzystać z dwóch generatorów IG2000 przystosowanych do pracy wspólnej. Te niewielkie urządzenia, połączone przewodem do synchronizacji mogą podać moc do 4000 W — mówi Krystyna Zaleska. Zależnie od potrzeb klienta agregaty mogą być dodatkowo wyposażone, np. w panele, które w pokoju obsługi monitorują pracę urządzenia, ilość paliwa, awarie.

— Stosuje się również systemy GSM, które informują użytkownika o pracy agregatu za pomocą SMS. Agregaty wyposaża się też w system automatycznego dotankowania paliwa, aby w razie długiej awarii sieci mogły korzystać z zewnętrznych zbiorników i nie przerywać pracy — wskazuje Jakub Słomski z firmy Junior-Bud. Ceny sprzętu zasilającego zależą od mocy i wyposażenia. Mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy euro.

Przemyślana decyzja

Jak tłumaczą specjaliści, decydując się na agregat, warto zadbać o to, by poza elektroniczną regulacją napięcia miał elektroniczny regulator obrotów silnika.

— Zapewnia on wysoką stabilność częstotliwości — wyjaśnia Jakub Słomski. Radzi też, by dobrze się zastanowić nad miejscem na urządzenie. — Można umieścić agregat na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety — zauważa Jakub Słomski. Urządzenie ulokowane na zewnątrz musi się znajdować w obudowie odpornej na warunki atmosferyczne i dobrze wyciszonej.

— Ale agregat niezabudowany, instalowany w budynku, to tylko pozornie tańsze rozwiązanie. Pomieszczenie musi być bowiem dobrze wentylowane, co oznacza dodatkowy koszt — mówi specjalista. Niezależnie od miejsca instalacji agregatu warto zadbać, by miał system podgrzewania silnika, co zapewnia prawidłowy rozruch w niskiej temperaturze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu