Dostali dotację na dobry start

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 12-06-2006, 00:00

Młodzi przedsiębiorcy, dzięki swojej energii i zapałowi do pracy, świetnie radzą sobie ze zdobywaniem dotacji unijnych.

Firma Enterprise Business Consultants (EBC), specjalizująca się w doradztwie, outsourcingu i szkoleniach dla biznesu, to młody, dynamicznie się rozwijający zespół. Chociaż działalność rozpoczęła niedawno, ma już na koncie pierwsze sukcesy. Jednym z nich jest otrzymanie dofinansowania w ramach działania 1.2 Sektorowego Programu Operacyjnego — Rozwój Zasobów Ludzkich. Firma dostała 20 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego na podjęcie działalności gospodarczej. Jak się okazuje, młody wiek wcale nie przeszkadza w ubieganiu się o wsparcie, a wręcz przeciwnie — czasami jest nawet atutem przyszłego beneficjenta.

Pozytywne myślenie

Chociaż pracy podczas pisania wniosku było dużo, a zebranie pełnej dokumentacji wymagało sporego wysiłku, przedstawiciele firmy nie narzekają na całą procedurę.

— Uzyskanie dofinansowania wymagało przede wszystkim pracy nad przygotowaniem wniosku, który wraz ze wszystkimi załącznikami stanowił pokaźny zbiór dokumentacji. Nie uważam jednak, że którykolwiek dokument był zbyteczny, ponieważ bez nich niemożliwe byłoby dokładne zapoznanie się z planowanym przedsięwzięciem oraz kompetencjami załogi projektowej. Przygotowywanie aplikacji jest proste i nie powinno, zwłaszcza jeżeli trafi się na przychylnych urzędników, stanowić problemu dla kogokolwiek — mówi Maciej Wrześniewski, dyrektor zarządzający Enterprise Business Consultants.

Dodaje on również, że ma pozytywne doświadczenia ze współpracy z urzędnikami. Jak zapewnia, nie bez wpływu pozostał tutaj wiek zespołu. Młodość, a co za tym idzie, otwartość, chęć działania, zapał do pracy i wiara we własne siły zagwarantowały projektowi przychylne nastawienie urzędników oraz rzetelne i konstruktywne z nimi współdziałanie.

— Nasze entuzjastyczne nastawienie udzieliło się także pracownikom instytucji publicznych, z którymi współpracowaliśmy. Dzięki temu łatwiej nawiązaliśmy z nimi kontakt, a współpraca przebiegała w przyjaznej atmosferze i zaowocowała dotacją. Być może nasz zapał przyczynił się do tego, że zdołaliśmy przekonać urzędników do naszego projektu — mówi Maciej Wrześniewski.

Dobry początek

Chociaż przedstawiciele firmy zdają sobie sprawę z tego, że wartość uzyskanej dotacji nie jest duża, to i tak są bardzo zadowoleni z tego przedsięwzięcia i w przyszłości również chcą ubiegać się o środki unijne.

— Trzeba było włożyć nieco energii i zapału w cały proces zdobywania dotacji, ale było naprawdę warto, nawet dla małej kwoty. Okazało się, że uzyskanie dofinansowania nie jest takie trudne, jak się wydaje, a każde dodatkowe środki są przydatne. Najważniejsze to rzeczywiście chcieć osiągnąć cel, wówczas wszystkie przeszkody są do pokonania — mówi Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. rozwoju EBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu