Dostęp do biznesu

Marcin Zawiśliński
opublikowano: 31-08-2006, 00:00

Działa już nowy system oceny firm — @rating. Można z niego korzystać w ośmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce.

Autorzy systemu zapowiadają, że umożliwi on np. dokonywanie właściwej analizy ryzyka utraty wypłacalności badanego podmiotu gospodarczego w okresie kolejnych dwunastu miesięcy. Zaletą @ratingu ma być dużo wyższa niż w tradycyjnych ocenach statystycznych trafność w przewidywaniu rozwoju firmy, co przy zawieraniu transakcji handlowych ma niebagatelne znaczenie.

System, stanowiący część raportu handlowego Coface Central Europe, uwzględnia wielkość firmy oraz specyfikę kraju, w którym ona działa. Ocenia też dane, tzw. parametry twarde, dzięki analizie bilansu oraz wskaźników finansowych przedsiębiorstwa.

— To wszystko ma służyć usprawnieniu i wyeliminowaniu błędów w ocenianiu sytuacji finansowej firmy dzięki pełnej automatyzacji oraz wyeliminowaniu czynnika ludzkiego. Nowa metoda oceny jest bardziej obiektywna od istniejących wcześniej — tłumaczy Anna Guzik z firmy Coface Central Europe, która wprowadziła @rating.

W praktyce @rating ma ułatwić polskim i zagranicznym przedsiębiorcom dostęp do partnerów biznesowych w Polsce oraz w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Rumunii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech.

— Oceniane są tu również dane pozafinansowe, czyli na przykład informacje o certyfikatach i nagrodach oraz obecność firmy w mediach. Nowy system oceniania uwzględnia także różnice pomiędzy firmami średnimi a dużymi — wyjaśnia Anna Guzik.

Aby skorzystać z systemu, należy wejść na stronę internetową www.coface.pl, założyć hasło i uzyskać kod użytkownika, a następnie zalogować się na specjalnie w tym celu stworzonym serwisie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zawiśliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu