Dostępność: dotacje dla przedsiębiorców

opublikowano: 06-12-2021, 20:00

Wybrani przez PARP operatorzy pomogą przedsiębiorcom skomercjalizować technologie ułatwiające życie osobom z  niepełnosprawnościami.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi konkurs dotacyjny „Dostępność szansą na rozwój – oferta dla przedsiębiorców”. Zachęca firmy do inwestowania w tzw. technologie asystujące i kompensacyjne, które ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami.

Potencjał biznesowy:
Potencjał biznesowy:
Klienci z ograniczeniami funkcjonalnymi stanowią sporą część rynku. Warto, aby firmy odpowiednio ją zagospodarowały.

Justyna Nosko, ekspert z departamentu rozwoju kadr w przedsiębiorstwach w PARP, zauważa, że dostosowanie oferty MŚP do potrzeb wspomnianych osób często nie wymaga dużych nakładów finansowych.

– Czasami wystarczy tylko zlikwidować dwa schody prowadzące do wejścia restauracji, albo inaczej rozstawić stoliki w lokalu, aby więcej klientów mogło skorzystać z jej usług – przekonuje Justyna Nosko.

Szkolenia i usługi doradcze

Przedsiębiorcy, którzy chcą tworzyć lub udoskonalać produkty i usługi dla seniorów, osób z zaburzeniami percepcji i mobilności, mogą liczyć na szkolenia i usługi doradcze finansowane z pieniędzy unijnych. Prowadzą je wybrani przez PARP operatorzy. Są to spółki: ODiTK, HRP Group, Utilitia, Certes i DGA. Mają one doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dotyczących komercjalizacji tego typu projektów. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do 22 września 2022 r. W puli są 23 mln zł.

Warto podkreślić, że wspomniane spółki świadczą usługi doradcze w całej Polsce, z podziałem na pięć makroregionów. Każda firma jest odpowiedzialna za jeden z nich.

Łukasz Klimek, kierownik projektów szkoleniowych w spółce DGA, zauważa, że seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami stanowią sporą część polskiego społeczeństwa.

– W 2050 r. będzie ich dwa razy więcej niż teraz. W Europie osoby powyżej 65. roku życia stanowią aż 20 proc. społeczeństwa. Niepełnosprawność może dosięgnąć każdego z nas w każdej chwili – podkreśla Łukasz Klimek.

Nie ma wątpliwości, że produkty i usługi wpisujące się w rządowy program Dostępność Plus mogą być świetnym biznesem.

– Dzięki nim firma poszerza bazę swoich klientów i ma szansę na zwiększenie sprzedaży, przychodów i pozycji rynkowej. Przedsiębiorca zaczyna oferować produkty, które są dostępne dla szerszej grupy odbiorców – zaznacza Łukasz Klimek.

Zwraca ponadto uwagę na firmy, które reklamują swoje wyroby korzystając z tłumacza języka migowego. Tym samym wysyłają sygnał, że z ich produktów mogą korzystać osoby, które nie słyszą.

– Przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że warto inwestować w produkty i usługi wpisujące się w program Dostępność Plus, bo to oznacza rozwój ich firm – uważa Łukasz Klimek.

Dla kogo wsparcie:

przedsiębiorstwa, których działalność jest związana z:

• produkcją, importem, wprowadzaniem do obrotu i dystrybucją produktów, których funkcjonalność może zostać dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (m.in. sprzęt komputerowy wraz z systemami operacyjnymi, terminale płatnicze, interaktywne terminale samoobsługowe, urządzenia do korzystania z audiowizualnych usług medialnych, czytniki książek elektronicznych).

• projektowaniem i świadczeniem usług, które mogą zostać dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (usługi łączności elektronicznej, w tym zgłoszenia alarmowe, usługi audiowizualne, bankowe, cyfrowe towarzyszące transportowi pasażerskiemu, e-książki i ich oprogramowanie)

Ciche godziny

Wiele sklepów już wprowadza rozwiązania wychodzące naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami. Jedno z nich dotyczy tzw. cichych godzin. Osoby, dla których nadmierny hałas jest przeszkodą w odpowiednim funkcjonowaniu chętnie korzystają z tej opcji.

– Właścicieli sklepu nic to nie kosztuje. W czasie tzw. cichych godzin nie włączają muzyki czy reklam. Warto, aby przedsiębiorcy mieli świadomość, że tego typu rozwiązania są potrzebne. Podczas szkoleń przekazujemy wiedzę dotyczącą inwestowania w tzw. technologie asystujące i kompensacyjne, które ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami. Przedsiębiorcy dowiadują się, czym one są, a także na czym polega uniwersalne projektowanie produktów. Każda firma biorąca udział w programie PARP może liczyć na indywidualne usługi doradcze, które odpowiedzą na jej potrzeby. Właściciel restauracji będzie inaczej chciał zadbać o dostępność swoich usług niż szef zakładu jubilerskiego. Oferujemy najpierw szkolenia, które uczą wrażliwości na osoby z niepełnosprawnościami. Następnie pomagamy tworzyć nowe produkty bazujące na uniwersalnym projektowaniu lub udoskonalać już istniejące wyroby. Wreszcie uczymy przedsiębiorców, jak je komercjalizować w zależności od branży, w której działają – wyjaśnia Łukasz Klimek.

Na co dofinansowanie:

szkolenia i doradztwo dla firm, które chcą:

• inwestować w technologie asystujące i kompensacyjne (ułatwiają osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z produktów i usług na zasadzie równości z innymi)

• stosować uniwersalne projektowanie produktów, programów i usług w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich

Uniwersalne projektowanie

Przemysław Herman, wicedyrektor departamentu europejskiego funduszu społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zwraca uwagę, że klienci z ograniczeniami funkcjonalnymi stanowią sporą część rynku. Dlatego – jak mówi – warto ją odpowiednio zagospodarować z punktu widzenia biznesowego.

– Przedsiębiorcy mogą usprawniać produkty lub w ich tworzeniu zastosować uniwersalne projektowanie. Druga opcja z zasady jest lepsza. Produkt powinien być łatwy do użytkowania. Warto, aby można było korzystać z niego w sposób intuicyjny. Jeżeli przedsiębiorca pomyśli o tym odpowiednio wcześnie, to koszty z tym związane na etapie tworzenia danego produktu czy usługi będą znikome. W przypadku racjonalnego usprawniania wyrobów, przedsiębiorca powinien zastanowić się, co opłaca się zrobić, a czego nie warto – tłumaczy Przemysław Herman.

Program „Dostępność szansą na rozwój” obecny w pięciu makroregionach:

· projekt „Dostępny design” dla województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodnio-pomorskiego, dolnośląskiego (nabór trwa do 30 września 2022 r.)

· projekt „Na plusie – dostępność szansą rozwoju przedsiębiorstw” dla województw: łódzkiego, opolskiego, śląskiego (nabór trwa do 30 września 2022 r.)

· projekt „Dostępny przedsiębiorca” dla województw: małopolskiego podkarpackiego, świętokrzyskiego (nabór trwa do 30 września 2022 r.)

· projekt „Dostęp do wiedzy kluczem do zwiększenia Dostępności” dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego (nabór trwa do 30 września 2022 r.)

· projekt „Przepis na Rozwój – Dostępność szansą na rozwój” dla województw: lubelskiego, mazowieckiego (nabór trwa do 31 października 2022 r.)

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane