Dotacje pomogą w kooperacji

opublikowano: 04-09-2018, 22:00

Firmom ze wschodu, które chcą wspólnie inwestować w innowacje, będzie łatwiej zdobyć granty. PARP poluzowała kryteria.

To już pewne, że na przełomie września i października Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosi konkurs z poddziałania 1.3.2 programu Polska Wschodnia („Tworzenie sieciowych produktów przez MSP”). Na realizację projektu każde konsorcjum — składające się z co najmniej trzech firm MSP — może otrzymać dofinansowanie w kwocie nawet 5 mln zł.

Czym cechują się innowacyjne produkty sieciowe? Funkcjonują pod jedną marką, ale różnią się od siebie i są oferowane przez kilka przedsiębiorstw.

PARP poluzowała kryteria konkursu, aby jeszcze bardziej zachęcić przedstawicieli biznesu do wspólnych inwestycji. Rządowa agencja obniżyła minimalną wartość kosztów kwalifikowanych projektu do 7 mln zł. W ubiegłym roku ten próg wynosił 10 mln zł, a dwa lata wcześniej — 20 mln zł. Zmiana wspomnianego limitu jest dobrą wiadomością dla przedsiębiorców, którzy realizują mniejsze projekty i mają problem ze spełnieniem wymogu posiadania wysokiego wkładu własnego.

Na jakie jeszcze ułatwienia mogą liczyć firmy? Jeżeli inwestycja nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę, to wnioskodawcy będą mogli dostarczyć dokumenty dotyczące np. zgłoszenia dopiero przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Kolejne udogodnienie wprowadzone przez PARP dotyczy możliwości poprawiania i uzupełnienia wniosków o unijne wsparcie w trakcie ich oceny.

Projekty związane z tworzeniem innowacyjnych produktów sieciowych powinny wpisywać się w regionalne inteligentne specjalizacje wspólne dla co najmniej dwóch województw Polski Wschodniej. Na ich liście są: żywność i produkty rolno- -spożywcze, ekologia, turystyka, medycyna, zdrowie, energetyka, technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), budownictwo ekologiczne oraz produkcja maszyn i urządzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy