Dotkliwe kary za manipulowanie ceną

opublikowano: 05-05-2014, 00:00

Ze sklepikarzy zostanie zdjęty obowiązek metkowania towarów. Ale nie odpowiedzialność za wprowadzanie klientów w błąd.

Jest zgoda na złagodzenie obowiązków związanych z udostępnianiem cen konsumentom. Posłowie, którzy już pracują nad rządowym projektem ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług, nie mają zastrzeżeń co do tego, aby wprowadzić zmiany w dotychczasowych zasadach. Po jej wejściu w życie, co ma nastąpić po 14 dniach od ogłoszenia ustawy, zniknie wymóg oznaczania towaru ceną, a zostanie wprowadzony obowiązek ich uwidaczniania.

Przedsiębiorcy nie będą już musieli metkować każdego artykułu, ale to nie znaczy, że ceny mogą być ukryte. Projektowana ustawa wymaga, aby w sprzedaży detalicznej ceny były pokazane w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający ich porównanie. W razie rozbieżności czy wątpliwości konsument będzie mógł zażądać sprzedaży towaru lub usługi za kwotę dla niego korzystniejszą. Jest to jedno z rozwiązań, które po złagodzeniu obowiązków przedsiębiorcom ma jednocześnie chronić interesy klientów. Służyć temu będą także sankcje za niewykonywanie powinności informacyjnych dotyczących cen. Inspekcja handlowa będzie mogła nałożyć karę nawet w wysokości 20 tys. zł, a w razie uporczywego nieprzestrzegania przepisów — 40 tys. zł. Te granice budzą wątpliwości posłów. Pytają np., czy obecne regulacje cenowe są tak bardzo naruszane, że trzeba wprowadzać wręcz restrykcyjne kary. Janusz Cichoń, wiceminister finansów, uspokaja, że te kwoty to górne granice. Ich wysokość tłumaczy potrzebą wprowadzenia rozwiązań odstraszających i zniechęcających do manipulowania cenami dla powiększania nadwyżek finansowych przez nieuczciwych przedsiębiorców.

Na razie nie rozstrzygnięto, jakie sankcje zostaną ostatecznie uchwalone. To będzie przedmiotem dalszych prac w sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Resort finansów zapowiada, że na zmianach przepisów mają skorzystać przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy. Obecnie wiele firm nie musi metkować towarów. Przepisy nie wymagają tego w odniesieniu np. do artykułów o małych gabarytach, żywych zwierząt, roślin czy niektórych produktów kosztujących mniej niż 5 zł. Ponadto hipermarkety i supermarkety nie naklejają cen na towarach, gdyż posiadają systemy umożliwiające ich oznaczanie kodami kreskowymi. Małe firmy nie dysponują takimi możliwościami. Muszą na metkowanie poświęcać sporo czasu i angażować pracowników do dodatkowej pracy. Obliczono, że po wejściu w życie ustawy obciążenia administracyjne zostaną zredukowane do 0,5 mld zł.

20 tys. zł Nawet taką karę za ukrywanie cen przewidziano w nowych przepisach…

40 tys. zł…a do takiej kwoty będzie mogła wzrosnąć kara za uporczywe ich naruszanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dotkliwe kary za manipulowanie ceną