Dotują ciekawe pomysły

MBE
opublikowano: 05-06-2009, 00:00

Instytucje państwowe i prywatni inwestorzy oferują pieniądze na pierwszy biznes w zamian za innowacyjność.

Instytucje państwowe i prywatni inwestorzy oferują pieniądze na pierwszy biznes w zamian za innowacyjność.

Osoby, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, mogą się ubiegać w urzędzie pracy o dotację z Funduszu Pracy lub z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na początek można dostać kwotę, która nie przekracza sześciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia (w I kwartale 2009 r. wynosiło ono 3186 zł). Jest ona przyznawana jednorazowo, a dokładną wysokość dotacji określa umowa. We wniosku składanym w urzędzie pracy należy określić m.in. kwotę, o jaką się ubiegamy, rodzaj planowanej działalności i przewidywane efekty ekonomiczne.

W rozkręceniu pierwszego biznesu może pomóc też Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Jednorazowa dotacja wynosi 40 tys. zł na podjęcie działalności własnej lub spółki (jeśli wszyscy wspólnicy dopiero startują w biznesie). Program kierowany jest w szczególności do osób młodych (do 25. roku życia), kobiet wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy, niepełnosprawnych i osób odchodzących z rolnictwa. Pomysły kandydatów na biznesmenów oceniane są w konkursach, które organizują Wojewódzkie Urzędy Pracy lub Urzędy Marszałkowskie. Biorą w nich udział firmy i instytucje, szkolące kandydatów na przedsiębiorców i zamierzające wspomóc ich finansowo. To one oceniają pomysły kandydatów na biznesmenów.

Warunkiem uzyskania dotacji jest udział w szkoleniu. Autor zwycięskiego biznes planu, oprócz 40 tys. zł, może otrzymywać przez pewien okres tzw. wsparcie pomostowe — od 800 do 1100 zł miesięcznie. Ten dodatkowy zastrzyk gotówki można przeznaczyć na składki odprowadzane do ZUS, koszt wynajmu biura czy rachunki telefoniczne. Osoby, które dostaną dotację, muszą utrzymać swoją firmę na rynku co najmniej rok.

W rozkręceniu biznesu mogą pomóc też tzw. Anioły Biznesu, czyli prywatni inwestorzy, którzy finansują przedsięwzięcie z własnych pieniędzy w zamian za udziały w firmie. Podobnie jak inwestorzy VC, Anioły Biznesu wspierają te projekty, które mogą przynieść zysk gwarantujący szybki zwrot nakładów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Dotują ciekawe pomysły