Dr Doom chwali Polskę

MD
opublikowano: 06-08-2009, 17:12

Nouriel Roubini, ekonomista który zasłynął trafną prognozą globalnego kryzysu, postanowił znaleźć „jasne punkty” na tle globalnej recesji. Jednym z nich jest Polska.  

Roubini postanowił sprawdzić, które państwa najlepiej dają sobie radę w warunkach globalnej recesji. Wskazał 14, które dzięki skutecznym działaniom politycznym i silnym fundamentom, uzyskały przewagę nad innymi. W tej grupie znalazła się Polska.

- W sytuacji zapaści Europy Wschodniej, polska gospodarka jest jasnym punktem – pisze Roubini, który z racji mrocznych prognoz jest przez media określany przydomkiem Dr Doom (Dr Kataklizm). 

Amerykański ekonomista podkreśla, że Polska jest jednym z dwóch państw europejskich, które w pierwszym kwartale osiągnęły wzrost gospodarczy.

- Czemu Polska jest pozytywnym przykładem? Po pierwsze, polska gospodarka nie zanotowała boomu w tym samym zakresie jak inne państwa regionu, np. gospodarki państw bałtyckich, czy bałkańskich, i dlatego nie zbudowała podobnego poziomu nierównowagi zewnętrznej, co wyjaśnia umiarkowany wymiar kłopotów, które przechodzi. Po drugie, Polska ma duży rynek wewnętrzny, co pozwoliło jej zmniejszyć stopień uzależnienia od eksportu do będącej w kryzysie Europy Zachodniej. Po trzecie, płynny kurs walutowy i rekordowo niskie stopy procentowe pozwoliły Polsce osłabić skalę spowolnienia. W końcu, Polska prewencyjnie wyróżniła się spośród państw regionu i zwiększyła zaufanie inwestorów zabezpieczając sobie w maju 20,5 mld USD linii kredytowej w MFW, korzystając ze specjalnego rozwiązania zarezerwowanego dla gospodarek wschodzących z silnymi fundamentami – pisze Roubini.

Ekonomista wskazuje jednak także, że choć polska gospodarka lepiej daje sobie radę z kryzysem niż inne gospodarki regionu, szybka poprawa jej sytuacji jest mało prawdopodobna. Wskazuje pogarszającą się kondycję finansów publicznych, co odsuwa w czasie możliwość przyjęcia euro.   

Pozostałe „jasne punkty”, które Roubini wskazał na tle globalnej recesji, to Brazylia, Peru, Australia, Chiny, Indie, Filipiny, Indonezja, Norwegia, Francja, Kanada, Egipt, Katar i Liban.

MD, forbes.com 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane