Czytasz dzięki

Draghi: nie zawahamy się działać

opublikowano: 15-02-2016, 15:44

Strefa euro będzie musiała podjąć "duży wysiłek", by przezwyciężyć "znaczne wyzwania", które w ostatnich tygodniach spadły na globalne rynki, powiedział prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

Występując przed Parlamentem Europejskim, Draghi zaznaczył,  że „uczynienie strefy euro odporniejszą wymaga zaangażowania wszystkich obszarów polityki”.

- EBC jest gotów odegrać swoją rolę – dodał.

Wskazówki sugerujące kontynuację europejskiego programu ilościowego luzowania osłabiły w poniedziałek euro do dolara.

Tymczasem, europejskie rynki giełdowe zyskiwały – niemiecki DAX i francuski CAC rosły o blisko 3 proc., a FTSE 100 o 2,1 proc.

Zobacz więcej

Mario Draghi, prezes EBC

Bloomberg

W styczniu Draghi oświadczył, że Rada EBC w marcu zrewiduje program stymulacji.

Prezes zaznaczył, że EBC skupi się na wpływie jego działań na inflację oraz na tym jak ma się ona do oczekiwań inflacyjnych przy uwzględnieniu długotrwałego spadku cen ropy i surowców. Ponadto, przeanalizuje wpływ impulsów monetarnych na system finansowy przy szczególnym uwzględnieniu banków.

- Jeśli któryś z tych dwóch czynników pociąga za sobą ryzyko dla stabilności cen, nie zawahamy się działać – podkreślił Draghi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy