Drepcząca prywatyzacja

Konfederacja Pracodawców Polskich
23-05-2007, 00:00

Trwająca 16 lat polska prywatyzacja powinna wreszcie zostać zakończona. Należy też uporządkować relacje właścicielskie z ładem korporacyjnym w spółkach z dominującym udziałem państwa na czele. W końcu zeszłego roku istniało 566 przedsiębiorstw państwowych i w co drugim prowadzone było postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne. Sektor państwowy zatrudnia ponad 220 tys. osób. 70,1 proc. tych spółek notowało zysk netto. W większości dane te były słabsze niż wyniki sektora prywatnego.

W ostatnich dwóch latach prywatyzacja wyraźnie spowolniła. W 2006 r. skomercjalizowano tylko dziewięć przedsiębiorstw. Rozpoczęto prywatyzację pośrednią przez zbycie pierwszego pakietu akcji w sześciu jednoosobowych spółkach skarbu państwa. Kontynuowano prywatyzację, zbywając kolejne pakiety akcji w 54 firmach z częściowym udziałem skarbu państwa. Zaakceptowano zaledwie 10 wniosków o prywatyzację bezpośrednią. Przyjęto za to 13 wniosków o likwidację z przyczyn ekonomicznych.

W rezultacie przychody z tego tytułu do budżetu państwa okazały się bardzo niskie, zarówno te pochodzące z prywatyzacji pośredniej — 268,8 mln zł (rok wcześniej 3,015 mld zł), jak również z prywatyzacji bezpośredniej — 350 mln zł. Tegoroczne postępy prywatyzacji nie stwarzają szans na zmianę tego stanu. Nadal prywatyzacja drepcze w miejscu, a zamierzenia Ministerstwa Skarbu Państwa są bardzo odległe od potrzeb. Praktyka udowodniła, że firmy prywatne są bardziej wydajne i elastyczniejsze od publicznych. Po części gorsze wyniki sektora państwowego to następstwo częstych roszad na stanowiskach kierowniczych, brak skutecznego realizowania strategii rozwoju lub częstych jej zmian.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Drepcząca prywatyzacja