Drogowcy dokładają, kolejarze wykreślają

Unia dofinansuje cztery helikoptery ratujące ofiary wypadków drogowych, a za informację dla pasażerów PKP nie zapłaci.

Drogowcy nie tylko wydają unijne miliardy na budowę szybkich tras, ale także — dzięki funduszom europejskim — dbają o bezpieczeństwo. Na zaktualizowaną niedawno listę inwestycji z programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-13, które rozliczyć trzeba do końca tego roku, trafił właśnie projekt zakupu czterech śmigłowców dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR).

Dopisanie go jest możliwe dzięki nadwyżkom wynikającym z rozliczeń już sfinansowanych inwestycji. — Przetarg prowadzi Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia. Oferty można składać do 8 maja — informuje Justyna Sochacka, rzecznik LPR. Na unijnej liście zakup wyceniono na 100 mln zł, dofinansowanie sięgnie 85 mln zł.

Przedstawiciele polskich firm lotniczych nie chcą na razie ujawniać, czy wystartują w przetargu. Mają mało czasu na wykonanie zadania. Zamawiający chce, by helikoptery zostały dostarczone w siedem miesięcy od podpisania umowy.

Drogowcy dopisują do inwestycyjnej listy nowe zadania, tymczasem kolejarze ciągle skreślają inwestycje uznane za nierealne. Podczas ostatniej aktualizacji z programu Infrastruktura i Środowisko wypadł projekt budowy systemu dynamicznej informacji pasażerskiej dla PKP Polskich Linii Kolejowych. Nie dziwi się temu Rafał Bałdys, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, który od miesięcy podkreślał, że w mijającej perspektywie inwestycji nie da się zrealizować.

Kolejarze wpisali jednak projekt, zapewniając, że pomoże on uratować niewykorzystane fundusze na tory. Pierwotnie szacowali inwestycję na 1-1,2 mld zł, ale poskromili apetyt i ostatecznie poprosili Brukselę o niespełna 600 mln zł, ograniczając zakres zadania. Mimo to okazało się ono nierealne i wypadło z unijnego programu. Czy uda się je zastąpić innym projektem, czy dotacja zostanie stracona, na razie nie wiadomo. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane