Droid z AGH

opublikowano: 07-02-2019, 22:00

Pracą inżynierską Weroniki Muszyńskiej, studentki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jest… replika robota BB-8 z „Gwiezdnych Wojen”.

Pomysł na zbudowanie repliki robota pojawił się dwa lata temu. Wtedy też powstał jego pierwszy, niewielki prototyp. Następnie, po sprawdzeniu funkcjonalności modelu, Weronika Muszyńska, studentka AGH, przystąpiła do budowy pełnowymiarowej konstrukcji. Trwało to prawie 10 miesięcy, z czego sam druk poszycia robota (kuli i głowy) zapełnił aż 29 dni pracy drukarki 3D.

Skonstruowany przez Weronikę Muszyńską robot może się poruszać, a użytkownik
kieruje nim za pomocą specjalnie napisanej aplikacji i oprogramowania.
Zobacz więcej

BB-8:

Skonstruowany przez Weronikę Muszyńską robot może się poruszać, a użytkownik kieruje nim za pomocą specjalnie napisanej aplikacji i oprogramowania. Fot. ARC

BB-8 porusza się tak samo jak jego filmowy pierwowzór. Głowa robota utrzymuje się na tułowiu dzięki umieszczonym w środku obu kul magnesom neodymowym. Dodatkowo na styku obu części droida konstruktorka umieściła kółka z łożyskami, które ułatwiają przemieszczanie się korpusu po kuli. Wewnątrz robota — oprócz magnesów — znajdują się konstrukcja zapewniająca równowagę urządzenia i systemy sterujące. Każdy element montażowy mechanizmu został zaprojektowany i wydrukowany. Całość połączono dzięki użyciu prętów gwintowanych. Na wydruk 3D wszystkich części użytych w projekcie poświęcono około 12 kg filamentu.

Studentka planuje jeszcze modyfikację mechanizmu w taki sposób, by głowa mogła poruszać się niezależnie od ruchu korpusu, a także dodanie możliwości obracania nią. W dolnej kuli przygotowane są również otwory, które czekają na dodanie do nich kolorowych diod.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy