Drożeją dłuższe papiery

Rafał Benecki
23-01-2002, 00:00

Po przejściowej korekcie na przełomie bieżącego i ubiegłego tygodnia, we wtorek na rynku papierów skarbowych znów notowano zwyżkę. Zmiany cen nie są jednak tak znaczące jak na początku miesiąca. Wzrosty dotyczą głównie papierów z dłuższego końca krzywej dochodowości. Obroty koncentrują się w segmencie papierów pięcioletnich, co skutkuje wzrostem ich cen, zyskały również mniej płynne papiery dziewięcioletnie.

Po przerwie spowodowanej dodatkowym dniem wolnym w USA, we wtorek ponownie widoczna była obecność zagranicznych banków. Na zakończenie sesji rentowność obligacji dwuletnich OK1203 wyniosła 9,05 proc., pięcioletnich PS1106 — 8,80 proc., a dziewięcioletnich DS1110 — 8,06 proc.

Na wczorajszym przetargu zamiany Ministerstwo Finansów za papiery serii OK0402, KO0402 oraz OS0202 sprzedało obligacje PS1004 wartości 86,15 mln zł oraz PS1106 wartości 348,59 mln zł. Średnia rentowność sprzedanych papierów PS1106 była około 10 punktów bazowych wyższa od notowanej w tym dniu na rynku wtórnym, rentowność obligacji PS1004 była zbliżona do rynkowej.

Nie miała większego wpływu na rynek wczorajsza wypowiedź Leszka Balcerowicza, prezesa NBP, który stwierdził, że w najbliższym czasie nie przewiduje odbicia inflacyjnego. Balcerowicz zwrócił uwagę, że niższa dynamika wzrostu gospodarczego oznacza również słabszą presją popytową, co jest istotne przy utrwalaniu niskiego poziomu inflacji. Według naszej prognozy w lutym można oczekiwać wzrostu inflacji do poziomu 4 proc. r/r, co będzie skutkiem podwyżek podatków pośrednich. W kolejnych miesiącach pierwszej połowy 2002 r. oczekujemy spadku rocznego wskaźnika inflacji w okolice 3 proc. w maju, czemu sprzyjać będzie wysoka luka popytowa oraz niskie nominalne wzrosty płac. W końcu roku inflacji nie powinna zaś przekroczyć 4 proc. r/r.

W obecnych cenach papierów rynek zdyskontował obniżkę stóp rzędu 150-170 punktów, co w połączeniu z brakiem publikacji danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki będzie skutkować stabilizacją notowań w tym tygodniu. Styczniowa rekordowa podaż papierów na przetargach MF w dużym stopniu zrównoważyła znaczny popyt inwestorów. Większych zmian na rynku można oczekiwać przed i po posiedzeniu rady, które odbędzie się 29-30 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Drożeją dłuższe papiery