Drożeje ropa w USA

PAP
01-08-2011, 08:55

Rosną notowania ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku, po tym jak prezydent USA Barack Obama ogłosił, że politycy amerykańscy uzgodnili plan podniesienia limitu zadłużenia.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,4 dol., do 97,1 dol.


Prezydent Obama i przywódcy Demokratów w Kongresie uzgodnili z liderami Republikanów kompromisowy plan podniesienia ustawowego limitu zadłużenia USA - poinformował o tym w niedzielę wieczorem prezydent USA.


Porozumienie powinno zakończyć dramatyczny spór w sprawie pułapu długu, który toczył się od wielu tygodni. Plan musi być jeszcze uchwalony przez obie izby Kongresu. Głosowanie ma odbyć się w poniedziałek.


Plan przewiduje, podwyższenie limitu zadłużenia o kwotę wystarczającą, by nie podnosić ponownie pułapu za pół roku, jak tego chcieli Republikanie. Suma ta, to około 3 biliony dolarów, co ma umożliwić zaciągania przez rząd nowych pożyczek do początku 2013 roku - a więc już po wyborach prezydenckich.


O mniej więcej taką samą sumę zmniejszony byłby deficyt budżetu państwa, ale wyłącznie przez cięcia wydatków rządowych. Obama ustąpił tutaj Republikanom, którzy twardo nie zgadzali się na podwyżki podatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Drożeje ropa w USA