Drugi amerykański bitcoinowy ETF od piątku na Nasdaq

opublikowano: 21-10-2021, 12:59

W piątek na Nasdaq zadebiutuje Valkyrie Bitcoin Strategy ETF, drugi amerykański fundusz ETF dający ekspozycję na bitcoina, wynika z deklaracji rzecznika spółki.

W miniony wtorek jako pierwszy pojawił się na NYSE ProShares Bitcoin Strategy ETF. W związku z wątpliwościami amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), oba fundusze stosują jako instrument bazowy kontrakty futures na bitcoina, a nie samą kryptowalutę.

ProShares Bitcoin Strategy ETF odniósł sukces. W ciągu dwóch dni osiągnął ponad 1 mld USD aktywów. Niektórzy wiązali zbliżające się wejście na rynek funduszu z wzrostem kursu bitcoina, który osiągnął w środę rekordową wartość zbliżając się do 67 tys. USD. JP Morgan nie zgadza się z tym twierdząc, że przyczyną zwiększonego popytu na najpopularniejszą kryptowalutę jest chęć zabezpieczenia się przed inflacją.

Do uruchomienia bitcoinowego ETF szykuje się w najbliższym czasie także VanEck, który chce skusić klientów niższą od rywali opłatą za zarządzanie.

- Trwająca od dekad wojna ETF na opłaty będzie miała nową bitwę toczoną przez bitcoinowe ETF – mówił niedawno Todd Rosenbluth, szef analizy rynku ETF i funduszy wzajemnych w CFRA. – Kiedy ETF wchodzi na rynek jako drugi albo trzeci z niemal identycznym produktem znajdzie się w gorszej sytuacji chyba że może zaproponować niższą opłatę – dodał.

W czwartek bitcoin drożeje o 3,1 proc. do 65836,22 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane