Druk 3D będzie można studiować

opublikowano: 13-07-2016, 19:40

Trójwymiarowe drukowanie trafiło pod uczelniany dach… jako nowy kierunek studiów. Uruchomiła go Politechnika Warszawska.

To jedna z nielicznych w Polsce możliwości studiowania projektowania i druku 3D. Taki kierunek, w ramach studiów podyplomowych, powstał na Politechnice Warszawskiej (PW). 

W druku 3D:
W druku 3D:
Drukowanie koła zębatego w technologii FDM.
Politechnila Warszawska

- Nie ma wątpliwości, że druk 3D należy do najbardziej perspektywicznych technologii dzisiejszego świata. Znajduje swoje zastosowanie w bardzo wielu obszarach – od medycyny i biotechnologii, przez motoryzację czy lotnictwo, po sztukę i design. Poszerzające się spektrum zastosowań wywołuje rosnącą potrzebę rynku pracy i biznesu na odpowiednio wykształconych w tym kierunku pracowników i przedsiębiorców. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest nowa oferta studiów podyplomowych naszej uczelni – wyjaśnia dr Michał Kowalik, kierownik studiów podyplomowych „Akademia 3D – projektowanie i druk 3D” na PW.

Uruchomienie nowego kierunku studiów to wspólna inicjatywa uczelni i przedstawiciela biznesu - Wolf Project Studio. Zajęcia prowadzić będą więc zarówno wykładowcy Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, jak i biznesowi praktycy, posiadający doświadczenie w zakresie projektowania i wytwarzania 3D.

- Zależy nam na praktycznym wymiarze studiów. Dwa semestry nauki zakończą się projektem, w którym każdy student zaplanuje oraz zrealizuje kompletny proces produkcyjny z wykorzystaniem technologii druku 3D – od idei, przez model wirtualny, analizy numeryczne, wytworzenie modelu fizycznego, aż po obróbkę i prezentację produktu. Dzięki temu absolwenci zyskają przewagę konkurencyjną na rynku pracy w wielu branżach albo przyszłościowy pomysł na własny, innowacyjny biznes – zapewnia Mariusz Król, dyrektor Wolf Projekt Studio. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane