Drutex przegonił Dobroplast

ANP
opublikowano: 23-02-2011, 00:00

Stolarkowa spółka jest już numerem jeden. Wkrótce wejdzie w segment okien dachowych.

Stolarkowa spółka jest już numerem jeden. Wkrótce wejdzie w segment okien dachowych.

Bytowski producent okien oraz drzwi z PVC, aluminium i drewna wskoczył na najwyższy stopień podium.

— Pod względem przychodów jesteśmy numerem jeden w Polsce. Ubiegły rok zakończyliśmy 325 mln zł przychodów i 56 mln zł zysku brutto — mówi Leszek Gierszewski, prezes Druteksu.

Rok wcześniej przychody firmy wyniosły 295 mln zł, a zysk brutto 55 mln zł. Prezes zapewnia, że firma przegoniła Dobroplast z Zambrowa.

Numerem trzy w branży jest Oknoplast Kraków, które miało 286 mln zł przychodów w 2010 r. Niedawno na łamach "PB" Mikołaj Placek, prezes krakowskiej spółki, zapowiadał, że w tym roku liczy na ponad 300 mln zł sprzedaży.

— Firmy z branży na ogół dobrze poradziły sobie z kryzysem. Zachowały potencjał sprzedażowy, ale w większości borykały się ze spadkiem marż. Miniony rok był ciężki ze względu na spadek popytu oraz dużą konkurencję na rynku, który wciąż jest bardzo rozdrobniony. Najlepiej poradziły sobie te firmy, które ukierunkowane były na eksport, jak Drutex czy Oknoplast —komentuje Robert Klos, ekspert portalu Blokno.net.

Ponad połowę zeszłorocznych przychodów Drutex zawdzięcza właśnie eksportowi. Nadal największym rynkiem zagranicznym są dla niego Niemcy.

Ten rok Drutex także rozpoczął od wzrostów.

— Zwykle początek roku jest słabszy w branży stolarki okienno-drzwiowej, jednak widzimy, że zarówno styczeń, jak i luty były lepsze pod względem sprzedaży niż te same miesiące rok wcześniej. Wykorzystujemy niemal 100 proc. mocy — zapewnia prezes.

Trudnym okresem dla firm z branży jest wiosna.

— Problemy występują zwłaszcza w przypadku firm, które oferują długie okresy zapłaty za towar — mówi Leszek Gierszewski.

Filozofia Druteksu jest inna. Zakłada, że płatność za towar jest uiszczana w momencie składania zamówienia. Dopiero wówczas rusza produkcja.

Niedługo Drutex stanie także na nowej nodze — przygotowuje się do uruchomienia produkcji okien dachowych. Dziś specjalizują się w nich m.in. Fakro, Velux, Roto czy Okpol.

— Mamy patent na okna dachowe i niedługo ruszy produkcja — ujawnia prezes.

Spółka produkuje także szyby, profile i rolety. Zatrudnia ponad 1460 osób, będąc największym pracodawcą w regionie. W tym roku zatrudnienie ma przekroczyć 1,6 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy