Czytasz dzięki

Dutkiewicz protestuje na Facebooku

PAP, MBE
opublikowano: 05-01-2011, 14:49

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia zwrócił się w środę do mieszkańców miasta, by przez specjalnie utworzony profil na Facebooku wsparli protest przeciwko opłatom za przejazd Autostradową Obwodnicą Wrocławia.

Inicjatywa ma związek z nowym projektem rozporządzenia przygotowanym przez resort infrastruktury, w którym przewiduje się, że zwolnione z opłaty za przejazd Autostradową Obwodnicą Wrocławia (AOW) będą jedynie samochody osobowe i motocykle poruszających się w ruchu lokalnym. Według projektu za przejazd AOW miałby być pobierane opłaty od pojazdów poruszających się w ruchu tranzytowym oraz pojazdów rozpoczynających lub kończących podróż na obwodnicy.

- Ministerstwo Infrastruktury wymyśliło rzecz kuriozalną w skali europejskiej. Obwodnice służą do tego, by przechwytywać ruch tranzytowy, a ruch wewnątrzmiejski odbywał się w mieście. Rozwiązanie proponowane przez resort sprawia, że ta logika będzie odwrócona. Obwodnica ma być płatna, a to oznacza, że ruch tranzytowy będzie kierował się do Wrocławia, natomiast w części ma być bezpłatna dla wrocławskich samochodów, w związku z tym ruch lokalny będzie się kierował na obwodnicę - tłumaczył Dutkiewicz.
Zdaniem prezydenta wprowadzenie opłat dla samochodów ciężarowych poruszających się po AOW ma sens jedynie, gdyby wprowadzono opłaty za przejazd ciężarówek przez Wrocław. Podkreślił, że jest to możliwe dzięki systemowi elektronicznego ważenia, którym Wrocław dysponuje.

Z apelem o stworzenie lobbingu na rzecz darmowej AOW zwrócili się też wrocławscy politycy PiS - Piotr Babiarz oraz Paweł Hreniak. Zamierzają oni wysłać do premiera Donalda Tuska list z apelem, by obwodnica była drogą bezpłatną.
Od środy miasto uruchomiło specjalny profil na Facebooku, na którym mieszkańcy mogą poprzeć protest przeciwko opłatom za przejazd AOW.
- To skandal, że AOW dla przejeżdżających i wyjeżdżających z miasta będzie drogą płatną. Nie to obiecywali nam niektórzy politycy w czasie ubiegłorocznej kampanii wyborczej - mówił w środę Piotr Babiarz, sekretarz wrocławskiego PiS.
Politycy PiS przygotowali pismo do premiera Donalda Tuska, w którym apelują, by obwodnica była bezpłatna.
- Chcemy, aby pod tym apelem podpisali się politycy i samorządowcy z Wrocławia i aglomeracji, będzie to pierwszy element akcji lobbingowej na rzecz darmowego przejazdu AOW- - mówił Babiarz.
Z kolei radny sejmiku dolnośląskiego Paweł Hreniak wskazywał, że obietnice niepobierania opłat za poruszanie się AOW padły z ust polityków Platformy Obywatelskiej podczas kampanii wyborczej w zeszłym roku.

Autostradowa Obwodnica Wrocławia ma być 6-pasmową trasą, która usprawni ruch tranzytowy oraz zapewni bezpośredni dojazd do stadionu i portu lotniczego. Koszt inwestycji wynosi 3,4 mld zł. Pierwszy 7-kilometrowy odcinek AOW otwarto 30 grudnia 2010 r. Trasa wiedzie z Magnic do skrzyżowania z autostradą A-4 w węźle Wrocław. Cała obwodnica ma być oddana do użytku w czerwcu 2011 r.

None
None
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, MBE

Polecane