Duży import surowców do Chin

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 13-04-2021, 11:26

W centrum uwagi inwestorów na globalnych rynkach surowcowych znajdują się dane z Chin. Kraj ten opublikował swoje wyliczenia dotyczące handlu zagranicznego w marcu.

Według nich, w poprzednim miesiącu eksport Chin zwyżkował o ponad 30% w ujęciu rdr, a dynamika importu wyniosła +38% w ujęciu rdr. Obie liczby świadczą pozytywnie o stanie chińskiej gospodarki i tempie, w jakim podnosi się ona po uderzeniu pandemii. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim wyliczenie dotyczące importu, które okazało się najwyższe od 4 lat. W pewnym stopniu jest to zasługa dużego importu surowców.

Import ropy naftowej w marcu do Chin wyniósł średnio 11,69 mln baryłek dziennie. To bardzo podobny odczyt jak w lutym, jednak jest on aż o 21% wyższy niż w marcu poprzedniego roku.

Widać również siłę importu w kontekście metali przemysłowych. W marcu import miedzi do Chin wzrósł o 25% rdr i wyniósł ponad 552 tys. ton. W całym I kwartale 2021 r. import miedzi zwyżkował o prawie 12% rdr.

W przypadku rudy żelaza, import wyniósł w marcu aż 102 mln ton, czyli o 19% w ujęciu rdr, natomiast w całym I kwartale 2021 r. import okazał się o prawie 8% większy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednocześnie, import wyrobów ze stali zwyżkował o 17%.

Najwięcej uwagi przyciągnęły jednak dane dotyczące importu soi do Chin. Import tego towaru w marcu tego roku wzrósł bowiem aż o 82% w porównaniu z marcem poprzedniego roku. To pokazuje, że duży popyt na towary rolne w Chinach nie był tylko kwestią poprzedniego roku, lecz jest kontynuowany także obecnie.

Powyższe dane pokazują siłę chińskiej gospodarki. Warto jednak zaznaczyć, że imponujące dynamiki w ujęciu rdr wynikały częściowo z niskiej bazy, obserwowanej w marcu poprzedniego roku, kiedy to w globalną gospodarkę uderzyła pierwsza fala pandemii i związane z nią restrykcje.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane