Dwa zakłady sprzedane

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 2003-12-11 00:00

Agros Fortuna pozbył się zakładów w Herbach i Białymstoku. Niedługo przejmie majątek Sondy i skonsoliduje produkcję.

Producent przetworów owocowo-warzywnych Agros Fortuna sprzedał zakład w Herbach (woj. śląskie), producenta przetworów warzywnych i mięsnych, opatrywanych markami „Krakus” i „Herby”. Wytwarzane w małych ilościach mięsne wyroby Herbów nie pasowały do nowej strategii rynkowej Agrosu Fortuny, który wycofuje się z tego typu produkcji — inwestuje w soki, dżemy i przetwory warzywne.

— Majątek firmy ze znakiem firmowym Herby został sprzedany Krzysztofowi Adamikowi — mówi Anna Solarek, rzecznik Agros Fortuny.

Niestety, ani Agros Fortuna, ani nowy właściciel, nie chcą na razie ujawnić szczegółów transakcji. Wiadomo tylko, że część dotychczasowej produkcji Herbów (przetwory warzywne Krakus) ma zostać przeniesiona do zakładu w Łowiczu.

Pod młotek poszedł też zakład w Białymstoku. Jego majątek przejmie spółka pracownicza Agrovita Białystok. Mimo formalnego rozwodu obie firmy będą ze sobą współpracować.

— Strategicznym celem Agrosu Fortuny jest koncentracja produkcji w oparciu o zakłady w centralnej Polsce — twierdzi Beata Gątarek z Agrosu Fortuny.

Minister pozwolił

Tymczasem dobiega końca fuzja Agrosu Fortuny z Sondą — producentem soków ze Zduńskiej Woli. Minister spraw wewnętrznych wydał już zezwolenie na przejęcie prawa własności i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości należących do Sondy. Pozwolenie resortu było ostatnią formalną przeszkodą na drodze do przejęcia majątku Sondy przez Agros Fortunę. Fuzję obu firm zainicjowały fundusze inwestycyjne, zarządzane przez grupę Enterprise Investors (EI).

— W połączonej firmie Agros Fortuna/Sonda fundusze EI mają 57 proc. akcji — poinformowała Iwona Drabot z EI.

Nie odkryte karty

Szefowie firm nie chcą na razie ujawnić strategii rozwoju i planów inwestycyjnych na 2004 r.

— Powstanie nowy podmiot z nową nazwą i nowym logo, ale na razie nie chcemy odkrywać kart — mówi Anna Solarek.

Firma przedstawi plany i nowy wizerunek na początku stycznia. Wcześniej obie firmy zapowiadały, że po połączeniu mogą zadebiutować na giełdzie.

Produkcja Sondy doskonale uzupełnia ofertę Fortuny, która do tej pory była liderem na rynku dżemów i przetworów warzywnych (sosy, zupy). Połączone firmy mają obecnie trzy zakłady (Łowicz, Włocławek, Tymienice).