DWS i SEB dały sobie radę ze spadkami

Artur Szymański
opublikowano: 07-06-2004, 00:00

W ubiegłym miesiącu tylko dwa fundusze miały dodatnie stopy zwrotu: akcyjny DWS Top 25 Małych Spółek i zrównoważony SEB 1.

W odróżnieniu od kwietnia, maj na giełdzie nie był dobrym miesiącem do inwestycji. Najlepiej wypadły te fundusze, które wcześnie wyczuły zmianę koniunktury i pod koniec kwietnia przystąpiły do zmniejszania udziału akcji w portfelach.

W klasyfikacji funduszy akcyjnych w czołówce nie zaszły wielkie zmiany. Arka Akcji miała za dużą przewagę nad kolejnym w zestawieniu DWS Top 25 Małych Spółek. Jednak dzięki zwycięstwu w maju, ten drugi przybliżył się znacznie do lidera. Jeśli utrzyma dobrą passę, może w czerwcu doścignąć Arkę. Druga lokata w maju przypadła DWS Akcji Plus. Jarosław Niedzielewski, zarządzający aktywami funduszu, zmniejszał zaangażowanie w akcje największych firm już w drugiej połowie kwietnia, szykując się na majową korektę. Dzięki defensywnej obronie, klienci DWS Akcji Plus niemal nie zauważą symbolicznej straty w maju.

Najgorzej wypadły fundusze inwestujące za granicą. Majowe straty w większości przypadków przewyższyły zyski z kwietnia. Jednostki uczestnictwa funduszy Uni XXI Wiek, BPH Top Ameryka i Uni Global potaniały aż o ponad 6 proc. W pomajowym zestawieniu cztery ostatnie miejsca okupują właśnie fundusze zagraniczne.

W klasyfikacji funduszy zrównoważonych na trzecie miejsce awansował SEB 1 dzięki trzem punktom za zwycięstwo w maju. Zmniejszeniu o 1 pkt uległ dystans między liderem — Arką Zrównoważony — a pretendentem do tronu: funduszem UniKorona Zrównoważony. Arka miała stopę zwrotu nieznacznie gorszą od średniej, natomiast UniKorona — wynik nieco lepszy. Niemniej 1. pozycja Arki na razie nie jest zagrożona. Ma ona w swoim dorobku aż 11,5 pkt. Dokładnie tyle samo, ale punktów ujemnych ma GTFI Salomon. Będzie mu ciężko wyrwać się do przodu. Poprzedzające go Warta III Filar i Pioneer Zrównoważony mają bowiem stratę niemal 3-krotnie mniejszą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / DWS i SEB dały sobie radę ze spadkami