Dwupokojowe poszukiwane

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 27-03-2012, 00:00

41 proc. kupujących mieszkania szuka lokali dwupokojowych o powierzchni około 50 mkw.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez wyszukiwarkę nieruchomości morizon. pl, mieszkania dwupokojowe cieszą się największą popularnością w województwach mazowieckim, małopolskim i pomorskim. Lokali trzypokojowych w pierwszej kolejności szukają mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego, śląskiego i lubelskiego.

Największy popyt

Najwięcej chętnych na kupno mieszkania jest w województwie mazowieckim (30 proc. wszystkich zainteresowanych kupnem lokalu), najmniej w podkarpackim (0,7 proc.).

— Na Mazowszu najchętniej wybierane są mieszkania dwupokojowe — poszukuje ich 41 proc. wszystkich zainteresowanych w tym regionie. Średnia powierzchnia takiego mieszkania to około 47 mkw., przy średniej cenie 8,35 tys. zł za mkw. Dużym zainteresowaniem w regionie cieszą się także mieszkania z trzema pokojami — poszukuje ich 33 proc. kupców. Nabywcy zainteresowani są zwykle lokum o powierzchni około 68 mkw. przy średniej cenie 8,5 tys. zł za mkw. — mówi Bolesław Drapella, prezes morizon.pl.

Dwupokojowa kawalerka

Z raportu wynika także, że coraz mniej osób interesuje się kawalerkami.

— Mało praktyczne, nieco ponad trzydziestometrowe mieszkania jednopokojowe zdecydowanie tracą na popularności na rzecz prawie pięćdziesięciometrowych dwupokojowych nieruchomości oraz trzypokojowych lokali, o powierzchni prawie siedemdziesięciu metrów kwadratowych. Coraz większa liczba użytkowników serwisu morizon.pl traktuje kupno mieszkania jako inwestycję długoterminową i wybiera większe i bardziej perspektywiczne lokale, decydując się na dłuższe oszczędzanie i zaciągnięcie większego kredytu — wyjaśnia Bolesław Drapella.

Deweloperzy są innego zdania. Uważają, że niewielkie mieszkanie zawsze znajdzie nabywcę pod warunkiem, że można będzie je ciekawie i praktycznie zaaranżować.

— Nieduże lokale cieszą się zainteresowaniem wśród młodych par i singli. Odpowiednia aranżacja pozwala dostosować niewielką przestrzeń do ich potrzeb — uważa Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Rozbieżność zdań może wynikać z różnic pojmowania pojęcia kawalerki. Coraz częściej bowiem w metrażu kawalerki można znaleźć niewielkie dwupokojowe lokum.

Przybywa małych

Ponadto deweloperzy deklarują, że coraz częściej budują więcej małych i tańszych lokali, zamiast wielopokojowych mieszkań.

— Tendencja do zmniejszania się powierzchni mieszkań jest wyraźnie zauważalna od co najmniej dwóch lat i utrzyma się, dopóki sytuacja na rynku kredytowym nie będzie korzystniejsza dla osób zaciągających pożyczki na mieszkania. We wszystkich budynkach mieszkalnych, poza segmentem premium, projektowane są coraz mniejsze lokale. Podobnie jest w Rezydencji Kościuszki, której budowę właśnie zakończyliśmy w sąsiadującym z Warszawą Piastowie. Dzięki zmniejszeniu powierzchni lokali mieszkanie dwupokojowe można kupić już za niespełna 258 tys. zł — tłumaczy Wojciech Stisz, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w Barc Warszawa.

Stosownie do największego zainteresowania kupujących, w nowych inwestycjach powstaje najwięcej mieszkań dwupokojowych. W niektórych miastach stanowią one połowę oferty rynku pierwotnego. W Poznaniu i Wrocławiu jest ich nawet nieco więcej niż 50 proc. W Krakowie to 48 proc. mieszkań wystawionych do sprzedaży przez deweloperów, a w Gdańsku 43 proc.

Duże dla wybranych

Jak wynika z obliczeń firmy Emmerson, w ofercie deweloperów najmniej jest dużych mieszkań. O ile pod koniec minionego roku dwupokojowe stanowiły w Warszawie 39 proc. oferty rynku pierwotnego, a trzypokojowe 37 proc., to czteropokojowe obejmowały już tylko 15 proc. puli, w której było aż 18,5 tys. lokali.

Mieszkania z pięcioma lub większą liczbą pokoi to zaledwie 3 proc. warszawskiej oferty rynku pierwotnego. Dla porównania, na drugim co do wielkości krakowskim rynku takich dużych mieszkań jest w ofercie deweloperów tylko 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane