Dyskryminacja tymczasowych

GRAŻYNA SPYTEK-BANDURSKA
opublikowano: 23-07-2012, 00:00

KOMENTARZ

Przepisy ubezpieczeniowe dyskryminują pracowników tymczasowych przy wypłacaniu zasiłków chorobowych. Zakładając, że osoba podejmująca półroczne zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, z wynagrodzeniem zasadniczym 2000 zł, rozpoczynająca pracę od połowy miesiąca liczącego 20 dni roboczych, zachoruje, to podstawę wymiaru zasiłku będzie stanowić wynagrodzenie za okres od 15. do 31. dnia miesiąca w wysokości 1000 zł, które w przeliczeniu na jeden dzień wynosi 28,76 zł. Natomiast osoba zatrudniona na czas określony według przepisów kodeksowych, która znajduje się w identycznej sytuacji, uzyska podstawę dniówki chorobowej w kwocie 57,52 zł.

Tymczasem regulacje ubezpieczeniowe powinny być dostosowane do specyfiki pracy tymczasowej, która charakteryzuje się krótkotrwałością i ulega częstemu ponawianiu. W zależności od zapotrzebowania pracodawcy, okresy między ustaniem a podjęciem kolejnego zatrudnienia są zróżnicowane. Same zaś umowy o pracę bywają miesięczne, tygodniowe, a nawet jednodniowe. Elastyczność usługi, świadczonej zgodnie z literą prawa, nie może powodować dyskryminowania pracowników tymczasowych.

Dlatego postulujemy, aby wprowadzić następujące rozwiązanie. Do obliczenia podstawy wynagrodzenia należy przyjąć pełne miesiące kalendarzowe, a podstawą wymiaru zasiłku za jeden dzień niezdolności do pracy powinna być jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiary zasiłku.

Lewiatan proponuje też, aby wprowadzić dodatkowy zapis odnoszący się do wyliczania zasiłku, w sytuacji gdy zatrudnienie trwa krócej niż jeden miesiąc. W przypadku zatrudnienia tymczasowego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

Przyjęcie tej zmiany pozwoli zapewnić pracownikom tymczasowym równe traktowanie, zwłaszcza że w czasie trwania umów o pracę mają oni opłacane składki w pełnej wysokości. W konsekwencji pomimo odprowadzania od wynagrodzeń pracowników tymczasowych składek na ubezpieczenia społeczne w pełnej wysokości nie uzyskują oni równorzędnych świadczeń do tych otrzymywanych przez innych zatrudnionych, choć sytuacja formalnoprawna tych dwóch grup zatrudnionych jest identyczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRAŻYNA SPYTEK-BANDURSKA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dyskryminacja tymczasowych