Dystans duży, ale do nadrobienia

Andrzej Nierychło
opublikowano: 26-03-2007, 00:00

Rankingi Firmy z Europy Zachodniej nadal silniejsze od wschodnich

Ranking Giganci Europy Centralnej to wspólne, organizowane już po raz drugi, przedsięwzięcie „Pulsu Biznesu” i wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet. Jego idea to zaprezentowanie i porównanie polskich firm względem europejskich konkurentów.

Naszym priorytetem, obok prezentacji samego zestawienia, jest stworzenie unikatowej platformy wymiany informacji gospodarczej. I temu właśnie służy organizowana dziś przez „Puls Biznesu” konferencja poświęcona inwestycjom globalnych koncernów, ich wpływowi na rozwój regionów oraz społecznej odpowiedzialności.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją rankingu i konferencją sprawuje minister gospodarki Piotr Grzegorz Woźniak, a patronat merytoryczny PAIIZ. Gośćmi specjalnymi są natomiast prezydent Lech Wałęsa oraz minister gospodarki Piotr Grzegorz Woźniak.

Gdy przed rokiem po raz pierwszy sporządziliśmy nasz ranking, stwierdziliśmy, że największe firmy Europy Środkowej i Wschodniej rozwijają się coraz szybciej i doskonale radzą sobie na światowym rynku. Od tamtego czasu spółki powiększyły przychody, zwiększyły majątek i tylko nieliczne nie mogą pochwalić się wzrostem. Nie tylko zarabiają, ale zdobywają nowe rynki, inwestują i przejmują mniejszych rywali. Jak choćby PKN Orlen, lider ubiegłorocznego i tegorocznego zestawienia, który przejął litewską rafinerię Możejki. Podobnie wicelider — czeska

Skoda — która inwestuje w budowę fabryki pod Moskwą.

Ponieważ pełna wersja rankingu jest listą niezwykle obszerną, w papierowej edycji „Pulsu Biznesu” prezentujemy tylko czołówkę najlepszych firm z poszczególnych krajów. Pełne wersje zestawień są zaś dostępne w internetowym portalu naszej gazety

www.pb.pl/giganci2007.aspx.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Nierychło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu