Czytasz dzięki

Dystrybutorzy IT już nie na cenzurowanym

opublikowano: 31-08-2017, 22:00

Nadmierne i przewlekłe kontrole skarbowe w IT przechodzą do historii — stwierdzili przedstawiciele MF i KAS na spotkaniu z branżą

Kłopoty krajowych dystrybutorów IT ze skarbówką spowodowały m.in., że cała branża zaczęła być postrzegana jako bardziej ryzykowna przez ubezpieczycieli należności i banki. W efekcie ci pierwsi zmniejszyli limity należności, a drudzy podnieśli koszty finansowania.

Michał Kanownik, szef ZIPSEE, spotkanie w Ministerstwie Finansów uważa za owocne. Paweł Gruza, wiceminister finansów, zapowiedział na nim zaproponowanie przedsiębiorcom rozwiązań, dzięki im którym będzie łatwiej określić uczciwość kontrahentów. Służyć ma temu m.in. lista podmiotów skreślonych z rejestru VAT, a także lista obecnych podatników VAT.
Zobacz więcej

NOWE PODEJŚCIE:

Michał Kanownik, szef ZIPSEE, spotkanie w Ministerstwie Finansów uważa za owocne. Paweł Gruza, wiceminister finansów, zapowiedział na nim zaproponowanie przedsiębiorcom rozwiązań, dzięki im którym będzie łatwiej określić uczciwość kontrahentów. Służyć ma temu m.in. lista podmiotów skreślonych z rejestru VAT, a także lista obecnych podatników VAT. [FOT. ARC, WM]

Podcięte skrzydła ABC Daty

Zawirowania na rynku dystrybutorów IT i zmniejszenie limitów przez ubezpieczycieli wpłynęły m.in. na wyniki ABC Daty, której sprzedaż w pierwszym półroczu spadła do 1,9 mld zł z 2,2 mld zł rok wcześniej.

— Musimy przez to angażować więcej własnych pieniędzy i w większym stopniu wykorzystywać pieniądze z banków. Dodatkowo koszt długu wzrósł nam w porównaniu z tym sprzed roku. Zrezygnowaliśmy z niskomarżowego i kapitałochłonnego retailu, żeby nie musieć go finansować, co ma odzwierciedlenie w spadku sprzedaży — mówiła na czwartkowej konferencji Ilona Weiss, prezes ABC Daty. Grupa mogłaby rosnąć szybciej, gdyby ubezpieczyciele nie postrzegali branży jako ryzykowną.

— Limity zostały ścięte przez ubezpieczycieli w pierwszej kolejności tam, gdzie nie były w pełni niewykorzystane — to podcina nam skrzydła i utrudnia wzrost — mówi Ilona Weiss.

Eliminacja niskomarżowych transakcji i konsolidacja działającej na wyższych marżachS4E sprawiły, ze ABC Data zanotowała w pierwszym półroczu 2017 r. wysoką marżę brutto, która wyniosła 6,3 proc. vs. 5,1 proc. w analogicznym okresie 2016 r. Prezes stwierdziła, że wysoka marża będzie utrzymana, jeśli spółka nie wróci do retailu, a to natomiast uzależnione jest od postawy ubezpieczycieli.

Branża nie na celowniku?

W środę w Ministerstwie Finansów (MF) odbyło się spotkanie przedsiębiorców z branży elektronicznej zrzeszonych w Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT ZIPSEE „Cyfrowa Polska” i ubezpieczycieli należności z Pawłem Gruzą, wiceministrem finansów, Piotrem Walczakiem, wiceszefem Krajowej Administracji Skarbowej, oraz Wojciechem Śliżem, dyrektorem departamentu podatków od towarów i usług. Wielu dystrybutorów IT ma nadzieję, że spotkanie przyczyni się do zmiany ich postrzegania przez skarbówkę, a w rezultacie do odzyskania zaufania u ubezpieczycieli.

„Problem związany z nadmiernymi i przewlekłymi kontrolami skarbowymi w branży elektronicznej to problem historyczny, a planowane w przyszłym roku wprowadzenie mechanizmu split payment wyeliminuje ryzyko wystąpienia karuzeli podatkowych w tym sektorze do zera” — poinformował ZIPSEE „Cyfrowa Polska” w komunikacie relacjonującym przebieg spotkania w MF.

Dystrybutorzy IT działają na niewielkich marżach, co sprawia, że są wrażliwi na ograniczenia w finansowaniu, zarówno w postaci długu bankowego, jak i kredytu kupieckiego od dostawców korzystających z polis ubezpieczenia należności handlowych. Branże narażone najbardziej na ryzyko wystąpienia karuzel podatkowych, gdzie kontrole skarbowe są wzmożone, mają coraz większy problem z ubezpieczeniem należności.

— Obniżanie limitów ubezpieczeń transakcji preferuje zagraniczne koncerny, które nie mają problemu z ryzykiem generowanym przez działanie oszustów i kontrole skarbowe. To może poważnie zaszkodzić polskim firmom z naszej branży — mówił na spotkaniu Michał Kanownik, prezes ZIPSEE, podczas spotkania w MF. O spotkaniu w resorcie i konkluzjach z niego płynących pozytywnie wypowiada się większość przedstawicieli branży dystrybucji IT.

— Podczas spotkania wysoki przedstawiciel administracji skarbowej powiedział, że branża nie jest już postrzegana przez tę instytucję jako branża podwyższonego ryzyka. Mamy nadzieję, że w tym kierunku będzie również zmieniało się postrzeganie branży przez ubezpieczycieli — mówi Ilona Weiss. Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika, także liczy, że zmieni się podejście inspektorów skarbówki do branży. — Uważam, że to kolejny mały krok, aby MF zrozumiało pewne zależności biznesowe i wpływ niepewności wobec branży IT, jaką niewątpliwe powoduje. MF stwierdziło, że wszystkie przyszłe kontrole będą znacząco szybciej przebiegały m.in. dzięki JPK i nowym narzędziom internetowym, które zostaną niedługo ogłoszone.

Zapowiedź, że przewlekłe i częste kontrole przechodzą do historii, oczywiście nie oznacza, że branża nie będzie kontrolowana. Jednak może oznaczać, że dialog i zrozumienie pewnych spraw powinny skłaniać inspektorów do pewnej ostrożności, a wnioski z kontroli będą dokładnie weryfikowane, aby w kolejnych instancjach była pewność co do zasadności decyzji. MF stwierdziło, że wytyczne i procedury są jasne, jednak proces zmiany mentalności inspektorów potrwa kilka kwartałów — mówi Wojciech Buczkowski.

Szef ZIPSEE spotkanie uważa za owocne. — Wprowadzone mechanizmy i te, które mają powstać niebawem, jak np. rejestr podmiotów VAT wykreślonych z rejestru czy split payment, poprawiają zaufanie do dystrybutorów IT. Zmienia się też podejście urzędników kontroli skarbowej do przedsiębiorców i sposób przeprowadzania samych kontroli skarbowych — zgodnie z nowymi wytycznymi KAS ciężar dowodu będzie na inspektorze skarbówki, a nie podmiotu, który nieświadomie brał udział w karuzeli VAT. Ścigani mają być faktyczni beneficjenci tego procederu, a nie nieświadomi uczestnicy, którzy dopełnili należytej staranności — mówi Michał Kanownik.

Mieszane uczucia

Niektórzy przedstawiciele branży nie oceniają jednak spotkania jednoznacznie pozytywnie. — Moim zdaniem, spotkanie nie przyniosło żadnego przełomu i ubezpieczyciele nie zmienią po nim percepcji ryzyka dla branży IT. Przedstawiciele MF i KAS koncentrowali się na tym, że nowe planowane rozwiązania uszczelnią system. Nie było jednak mowy o odpuszczeniu tematów z przeszłości, raczej sugestia dla firm, żeby zrobić to, co zrobił Eurocash, czyli audyt wewnętrzny, samoopodatkowanie i kontrola działań pracowników. Powiedziano, że dzięki wprowadzonym mechanizmom branży obecnie nie dotyczy podwyższone ryzyko, ale nie oznacza to, że zaniechane będą kontrole z wcześniejszych lat — mówi Piotr Bieliński, prezes Action.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane