Działa program naprawczy

Jacek Kowalczyk
24-07-2006, 00:00

Poziom wydatkowania środków z SPO RZL wyraźnie wzrósł. To efekt rządowego programu naprawczego czy dostosowywania się rynku?

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) przedstawiło najnowsze dane dotyczące poziomu wdrażania Sektorowego Programu Operacyjnego — Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) 2004-06. Z informacji przedstawionych przez resort wynika, że w ostatnich kilku miesiącach nastąpiło wyraźne polepszenie w wydatkowaniu środków z tego programu. Zdaniem MRR, podniesienie poziomu absorpcji jest rezultatem rządowego programu naprawczego dla SPO RZL, który został przyjęty przez Radę Ministrów w grudniu ubiegłego roku.

Rezultaty rzeczywiście są

— Wymierne efekty prac zespołu naprawczego są widoczne w postaci istotnego zwiększenia kwot płatności z konta programowego. Na koniec grudnia 2005 r., w ramach całego programu, zrefundowano prawie 302,5 mln zł. Na koniec czerwca kwota ta wynosiła już 1,2 mld zł, a więc prawie czterokrotnie więcej — przekonywała na konferencji prasowej Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego.

Oznacza to, że zażegnane zostało ryzyko niewykorzystania budżetu przeznaczonego na realizację programu w latach 2004-06, a zatem Polska nie będzie musiała zwracać do Brukseli środków z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jak zapowiada resort rozwoju, do dalszej naprawy wdrażania SPO RZL przyczynią się kolejne zmiany w przepisach. W ostatnich tygodniach weszły bowiem w życie dwa rozporządzenia MRR, zmieniające wzory sprawozdań przygotowywanych przez beneficjentów oraz wzór wniosku i umowy o dofinansowanie projektu. Nowe formularze mają być znacznie łatwiejsze do wypełnienia, usunięto z nich wiele elementów, które sprawiały kłopot beneficjentom. Ponadto zapisy w rozporządzeniu umożliwiają aneksowanie zawartych już umów o dofinansowanie projektu zgodnie z nowymi przepisami. Każdy beneficjent może wystąpić z odpowiednim wnioskiem do instytucji wdrażających o aneksowanie zawartej umowy zgodnie z nowym wzorem.

Nowe rozporządzenia są także efektem prac zespołu naprawczego dla SPO RZL.

Dreszczyk niepokoju

Eksperci pozytywnie oceniają zmiany wprowadzane przez MRR. Zwracają jednak uwagę na to, że można było je przeprowadzić wcześniej.

— Uproszczenia zaproponowane przez resort są potrzebne i słuszne, jednak mocno spóźnione. Ponadto dotyczą one kwestii formalnych, co jest ważne, ale nie decydujące o absorpcji. Nie zmieniają też najważniejszego błędu tego programu, którym jest tworzenie rynku podaży szkoleń bez uwzględnienia rzeczywistego popytu oraz sprzyjanie nadmiernej koncentracji na tym rynku — mówi Marcin Nowicki z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Uważa on także, że wzrost, którym chwali się ministerstwo, to efekt przyzwyczajenia rynku do wymogów programu — coraz więcej firm uczy się sięgać po środki z SPO RZL.

— Moim zdaniem, wprowadzone przez zespół naprawczy uproszczenia — potrzebne, choć spóźnione — w niewielkim stopniu wpłynęły na absorpcję. Zbyt duża jest inercja systemu — podkreśla Marcin Nowicki.

Przedstawione przez MRR zmiany pozytywnie ocenia Magdalena Burnat-Mikosz z firmy doradczej Accreo. Boi się ona jednak, że rząd zrezygnuje z dalszych ułatwień dla beneficjentów. Po publikacji raportu Komisji Europejskiej, w którym Polska znalazła się w gronie 11 krajów, gdzie wykryto najmniej nieprawidłowości związanych z wykorzystywaniem środków strukturalnych, Ministerstwo Finansów (FM) wydało komunikat głoszący: „Praktyka wykazała, że najefektywniejszą metodą wykrywania nieprawidłowości są czynności sprawdzające, polegające na weryfikacji wniosków o dofinansowanie i wniosków o płatność oraz kontrole na miejscu”.

— Reakcja MF wywołuje dreszczyk niepokoju. Oby to stwierdzenie nie oznaczało, że odważnie rozpoczęty proces upraszczania procedur zostanie radykalnie spowolniony — obawia się Magdalena Burnat-Mikosz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Działa program naprawczy