Dzień surowcowych spółek

Noble Securities
opublikowano: 07-12-2010, 17:43

Wzrost cen miedzi i ropy przy jednoczesnych zwyżkach kursów walut rynków wschodzących z reguły oznacza wzrost apetytu na  ryzyko. Nie inaczej było we wtorek. Na GPW inwestorzy ograniczyli zakupy do  akcji spółek surowcowych.

Dla inwestorów z warszawskiego parkietu dzisiejsza sesja była doskonałym przykładem na to, jak duże znaczenie na zachowanie indeksów ma ich konstrukcja. WIG20 przez cały dzień zyskiwał na wartości, ale jego wzrost był wynikiem dużego popytu wyłącznie na akcje spółek surowcowych. Ponad sześcioprocentowy wzrost ceny akcji KGHM i ponad czteroprocentowe zwyżki PKN Orlen i Lotos sprawiły, że bez względu na to, co działo się z kursami papierów spółek z branży finansowej, indeks WIG20 szedł w górę o blisko 1 proc. Jest to o tyle warte odnotowania, że przez dużą część sesji inne ważne indeksy (mWIG40 i WIG) poruszały się poniżej poziomów z wczorajszego zamknięcia, a na całym rynku ponad połowa wszystkich notowanych na GPW spółek było wycenianych niżej niż dzień wcześniej. WIG20 napotkał opór w okolicy 2770-2780 pkt., ale stosunkowo wysokie obroty (przed godz. 16 zbliżały się do 2 mld PLN) mogą sugerować, że inwestorzy w ciągu wtorkowej sesji akumulowali akcje.

Za granicą inwestorzy oczekiwali na ważne polityczne decyzje zarówno w USA, jak i w strefie euro. Amerykańska Izba Reprezentantów we wtorek pod naciskiem Barack’a Obamy prawdopodobnie zgodzi się na przedłużenie ulg podatkowych wprowadzonych jeszcze za urzędowania administracji G.W. Bush’a, natomiast w Irlandii głosowano nad kształtem przyszłorocznego budżetu, który ma przynieść ok. 6 mld euro oszczędności. Pozytywnym bodźcem okazała się również informacja, iż na początku przyszłego roku europejskie banki mają ponownie zostać poddane testowi odporności na skrajne okoliczności, chociaż mając w pamięci poprzedni stress test, w którym irlandzkie banki nie wypadły najgorzej, entuzjazm wywołany wyłącznie tą wiadomością może być zniknąć równie szybko, jak się pojawił.

Na rynku surowców o ponad 2 proc. drożała miedź i srebro (co w dużej mierze wyjaśnia wzrost cen akcji KGHM), cena ropy naftowej zmagała się z okrągłą barierą 90 USD za baryłkę, a na rynkach walutowych kapitał przepływał w kierunku walut kojarzonych z wyższym ryzykiem, co oznacza, że na wartości tracił dolar i jen. Względem złotego dolar potaniał do 3,00 PLN, za franka płacono 3,06 PLN, a euro kosztowało 4,01 PLN. Potwierdzenie wyższej skłonności inwestorów do ryzyka przyniósł również rynek długu, gdzie najdynamiczniej pozbywano się dziesięcio- i trzydziestoletnich obligacji USA.

Łukasz Wróbel, Noble Securities

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Noble Securities

Polecane