Dziś w Pulsie: jest lepiej, ale nie wszędzie

23-07-2003, 07:13

Sygnały poprawy koniunktury są coraz wyraźniejsze — zapewniają zgodnie rządzący, przedstawiciele RPP i ekonomiści. Rząd tryumfalnie odtrąbił nadejście ożywienia. Huraoptymizmu nie podzielają przedsiębiorcy. Niewątpliwie jest lepiej — przyznaje część z nich, myśląc o inwestycjach i wzroście zatrudnienia. Wiele branż ciągle jednak nie ma powodów do radości.

Czerwcowe pozytywne dane makroekonomiczne GUS sprawiły, że ekonomiści coraz śmielej mówią o początku ożywienia gospodarczego. Wczoraj urząd podał, że wskaźnik klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lipcu był lepszy niż w tym samym okresie w ostatnich dwóch latach.

MF oszacowało w ubiegłym tygodniu dynamikę wzrostu PKB w połowie tego roku na 3,2 proc. wobec 1,4 proc. na koniec 2002 r. Jerzy Hausner poszedł dalej i zapowiedział osiągnięcie 5-proc. wzrostu PKB w 2004 r. i aż 7-proc. w 2006 r. Nawet Rada Polityki Pieniężnej przyznała po ostatnim posiedzeniu, że sygnały ożywienia są widoczne, o czym świadczą dane dotyczące produkcji przemysłowej, budownictwa i popytu inwestycyjnego.

Sygnały o poprawie koniunktury w Polsce dostrzeżono też za granicą. Timothy Ash z Bear Stearns w Londynie powiedział agencji Reuters, że dane GUS skłaniają do stwierdzenia, iż gospodarka ożywa, choć odbicie jest raczej umiarkowane. Susan Schadler, wicedyrektor departamentu europejskiego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, stwierdziła na łamach „Rzeczpospolitej”, że ożywienie wydaje się całkiem silne.

Polscy analitycy zgadzają się, że widać ożywienie na rynku, ale nie spodziewają się boomu.

Bezpośrednio po odważnych zapowiedziach wicepremiera, Krzysztof Rybiński, główny ekonomista BPH PBK, stwierdził, że są one bardzo ambitne i wymagają spełnienia wielu warunków, m.in. przyspieszenia prywatyzacji. Janusz Jankowiak z BRE Banku uznał wręcz, że osiągnięcie 6-proc. wzrostu PKB w 2005 r. jest niemożliwe.

Więcej o nastrojach wśród przedstawicieli poszczególnych branż przeczytasz w środowym "Pulsu Biznesu". Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dziś w Pulsie: jest lepiej, ale nie wszędzie