Dziś walne w Orlenie ustali kadencję władz

Paweł Janas
opublikowano: 17-04-2003, 00:00

Na dzisiejszym NWZA Orlenu dojdzie do głosowania nad wydłużeniem kadencji zarządu z trzech do pięciu lat. Troska o długotrwały rozwój firmy czy obrona stanowisk — głowią się analitycy. Zarząd nie ma takich wątpliwości.

Dzisiaj odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. NWZA zajmie się m.in. projektami uchwał dotyczących wydłużenia kadencji zarządu i rady nadzorczej spółki z trzech do pięciu lat oraz ustaleniem zasad wynagradzania członków rady nadzorczej.

Zdaniem większości analityków, przedłużenie długości kadencji pozwoliłoby na skuteczniejsze planowanie rozwoju i budowanie wartości firmy.

— Sądzę, że uchwała ta powinna zostać przegłosowana bezboleśnie. Nie widzę konfliktu między przedłużeniem kadencji zarządu a interesami akcjonariuszy — mówi Sebastian Słomka z BDM PKO BP.

Ale pojawiają się także inne opinie w tej sprawie.

— Niewykluczone, że w ten sposób zarząd chce zachować stanowiska w przypadku ewentualnej zmiany rządu w konsekwencji przedterminowych wyborów parlamentarnych — opinię taką wyraziło niezależnie od siebie kilku analityków giełdowych, którzy zastrzegli anonimowość.

Swoje zdanie ma oczywiście Zbigniew Wróbel, szef Orlenu.

— Powstaje pytanie, jak zachowają się przedstawiciele Skarbu Państwa w głosowaniu nad wydłużeniem kadencji. Jeśli Skarb Państwa nie zgodzi się na tę uchwałę, to nie będziemy się sprzeciwiali — mówi Zbigniew Wróbel, prezes PKN Orlen.

Akcjonariusze uzupełnią również skład rady nadzorczej spółki. Pod koniec marca odszedł z niej Grzegorz Mroczkowski. Na jego miejsce ma przyjść Jacek Bartkiewicz, prezes Banku Gospodarki Żywnościowej. Ale to nie koniec zmian. Nieoficjalnie mówi się, że NWZA powoła także nowego członka na miejsce Józefa Woźniakowskiego, pełniącego od 14 lutego stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu.

— Swojego kandydata ma jeden z funduszy emerytalnych — twierdzi nasz informator.

NA NWZA zarejestrowanych zostało 71 udziałowców, dysponujących 292,7 mln akcji. Najwięcej akcji zarejestrowali: Nafta Polska — 74,1 mln, The Bank of New York — 50,8 mln, Skarb Państwa — 43,6 mln, Fundusze Templeton — 17,8 mln, ING Nationale Nederlanden Polska OFE — 14,5 mln, Kulczyk Holding — 8,3 mln i Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta — 5,2 mln.

Kapitał akcyjny koncernu naftowego dzieli się na 420,2 mln walorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu