"E"

Urszula Chojnacka, Katarzyna Ostrowska, Tadeusz Stasiuk, Łukasz Świerżewski, Beata Tomaszkiewicz, Paweł Zielewski
14-10-2002, 00:00

EBIT/EBITDA (ang. earnings before interest and tax/earnings before interest, taxes, depreciation and amortisation)

Skróty te oznaczają zysk firmy obliczony:

— w przypadku EBIT, bez uwzględnienia odsetek oraz opodatkowania;

— w przypadku EBITDA, dodatkowo przed amortyzacją.

Efekt synergii (2+2=5)

Termin ten oznacza korzyści, które są możliwe do osiągnięcia poprzez połączenia przedsiębiorstw, niedostępne natomiast dla firm działających osobno. Pojęcie to odnosi się więc do sytuacji, w której kombinacja części składowych całości daje więcej niż ich proste sumowanie. W ramach synergii dochodzi najczęściej do redukcji kosztów działalności operacyjnej (synergia kosztowa) lub uzyskania nowych możliwości operacyjnych (synergia rynkowa) czy redukcji dublującego się potencjału lub obciążeń (synergia organizacyjna, synergia finansowo-podatkowa).

Elektroniczna portmonetka (clip)

Karta z mikroprocesorem, na której są tylko drobne kwoty przeznaczone na codzienne wydatki. Zgodnie z jej ideą, może zostać doładowana w terminalach następnymi niewielkimi kwotami. W Polsce elektroniczną portmonetkę miał wydać (wspólnie z organizacją Europay) Pekao SA. Jednak ze względu na wysokie koszty samego programu projekt nie wszedł w życie.

Emitent

Podmiot — np. Skarb Państwa, gmina, spółka — wystawiający papiery wartościowe we własnym imieniu, a także ogłaszający ich subskrypcję. Również banki wystawiające karty.

Employee benefits

Koncepcja polegająca na oferowaniu pracodawcom kompleksowego pakietu usług finansowych, wszelkich regulacji i usług wymiernych w gotówce, przeznaczonych dla pracowników. Obejmuje on np. ubezpieczenia, świadczenie emerytalne, udział w zysku, produkty bankowe, fundusze inwestycyjne. Spółki typu employee benefits prowadzą działalność dystrybucyjną i doradczą. Jest to popularna forma m.in. w Holandii.

Euro

Wspólna waluta krajów Unii Europejskiej, wprowadzona w roku 2002 w wyniku postanowień traktatu z Maastricht (1992 r.) o utworzeniu Unii Gospodarczej i Walutowej (ang. EMU, Economic and Monetary Union).

Europay International

Międzynarodowa organizacja finansowa stanowiąca własność 9 tys. banków europejskich i ich klientów. Oferuje im karty i czeki. Siedziba organizacji jest w Waterloo w Belgii. Europay współpracuje z amerykańską organizacją MasterCard i ma licencję na obsługę jej produktów w Europie.

EVA (ang. economic value added)

Odmiana zysku rezydualnego, będącego podstawą metody oceny wyników firmy i jej kadry menedżerskiej z perspektywy podnoszenia wartości dla akcjonariuszy, tj. wypracowanych zysków w porównaniu z zaangażowanym w tym celu kapitałem. Może być stosowana do wyceny spółki, aczkolwiek przede wszystkim jest narzędziem wspomagającym zarządzanie poprzez system informacyjny i motywacyjny — pozwala na wyznaczenie klarownych celów działania dla wszystkich szczebli organizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka, Katarzyna Ostrowska, Tadeusz Stasiuk, Łukasz Świerżewski, Beata Tomaszkiewicz, Paweł Zielewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu