E-faktury to oszczędności

opublikowano: 23-10-2017, 22:00

O przyszłym obowiązku elektronicznego fakturowania w zamówieniach publicznych wie niewiele spółek — wynika z badania Edisona.

Resort rozwoju chce, aby minister finansów (MF) mógł określić strukturę logiczną elektronicznych faktur odbieranych i wysyłanych w relacjach między przedsiębiorcami i administracją publiczną.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wprowadzającej takie upoważnienie dla MF mówi się o celu, jakim jest popularyzacja e-faktur. Biznes tego oczekuje, bo brak jednolitego standardu tego dokumentu sprawia problemy m.in. z jego przetwarzaniem. Stosowanie struktury logicznej opracowanej przez ministra finansów będzie dobrowolne. Obowiązkowe ma być natomiast korzystanie z faktur elektronicznych w postępowaniach przetargowych, na co zwracają uwagę m.in. eksperci Edisona.

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie z tego sprawę. Z ankiety przeprowadzonej przez Centrum Badań Marketingowych Indicator na rzecz Edisona wynika, że zaledwie 21 proc. respondentów jest świadomych planów wprowadzenia takiego obowiązku. Planowane jest uruchomienie Platformy Pośredniczącej Elektronicznego Fakturowania dla przetargów publicznych. Niewielu respondentów wie też o przekazywaniu do przyszłego Centralnego Rejestru Faktur dokumentów sprzedaży klasy EDI (czyli w trybie wymiany danych).

Większość badanych (75 proc.) podziela pogląd, że faktury klasy EDI w przyszłości będą standardem w księgowości. Istnieje także przekonanie, że e-faktury będą ułatwieniem dla urzędów skarbowych w kontrolowaniu obrotów firm, na co wskazuje 69 proc. ankietowanych. Tomasz Kuciel, prezes Edisona, dostrzega w planowanych zmianach plusy dla przedsiębiorców.

— Obowiązek elektronicznego fakturowania w zamówieniach publicznych przełoży się na wzrost wykorzystania e-faktur w obrocie gospodarczym. Automatyzacja procesów księgowych, możliwych dzięki e-fakturze, przyniesie każdemu przedsiębiorstwu oszczędności wynikające ze skrócenia procesów administracyjnych — mówi Tomasz Kuciel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu